لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

بازگشایی چشم انداز مجسمه آزادی نیویورک برای جهانگردان


گزارش: ناتان کینگ، خبرنگار صدای آمریکا در نیویورک

دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که جهانگردان می توانند یک بار دیگر اجازه پیدا کنند تا وارد مجسمه آزادی شهر نیویورک شده و چون گذشته از پله های آن تا بالاترین طبقه که تاج سراین مجسمه باشد بالا بروند.

قسمت تاج مجسمه آزادی لبه صافی دارد که دیدارکنندگان می توانند از داخل آن به ارتفاع قد مجسمه ، چشم اندازی را که به سوی جزیره منهتن و نقاط دیگر اطراف مجسمه وجود دارد تماشا کنند. این چشم انداز از تاریخ حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون به روی جهانگردان بسته مانده است. اما اکنون پس از گذشت ۸ سال در روز چهارم ژوئیه که برابر است با سالگرد استقلال آمریکا، عرشه کوچکی که زیر کلاه یا تاج مجسمه وجود دارد یک بار دیگر به روی جهانگردان گشوده خواهد شد.

مجسمه آزادی یکی از شناخته شده ترین مجسمه های جهان به شمار می رود و در طول مدتی بیش از یک قرن ، میلیون ها مهاجر، هنگام ورود به سرزمین آمریکا به آن به عنوان نمادی از آزادی و مظهری از امید و آرزوهای خود برای رسیدن به یک زندگی بهتر نگاه کرده اند. این مجسمه و محوطه پارک کوچکی که آن را احاطه کرده است در ضمن یکی از مراکز مهم توریستی شهر نیویورک نیزبه شمار می رود.

پس از وقایع یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و حمللات به ساختمان های تجارت جهانی که در نزدیکی مجسمه آزادی قرار گرفته بود، به عنوان پیشگیری های امنیتی، عرشه ای که لبه تاج یا کلاه مجسمه بانوی آزادی را تشکیل می دهد به روی جهانگردان بسته شد.

با نگرانی های امنیتی و ایمنی که تا امروز که ۸ سال از وقوع حملات تروریستی یازدهم سپتامبر می گذرد وجود داشته است، ورود به قسمت تاج سر مجسمه آزادی هنوز برای دیدارکنندگان ممنوع است.

دارن باک، مامور خدمات پارک های ملی که مجسمه آزادی و محوطه اطراف آن تحت نظارت او قرار دارد می گوید:« ما بسیار هیجان زده هستیم که می توانیم در روز استقلال آمریکا، ۴ ژوئیه ۲۰۰۹ یک بار دیگر این فرصت را در اختیار مردم آمریکا و مردم دیگر کشورهای جهان قرار دهیم تا بتوانند از تاج مجسمه آزادی دیدن کنند.»

البته رسیدن به این طبقه فوقانی کار هرکسی نیست. پیش از رسیدن به سر مجسمه دیدارکنندگان باید از بیش از ۲۰۰ پله که در میان بدنه مجسمه قرار دارد بالا بروند.

وقتی بالاخره به قسمت بالایی یا سر مجسمه می رسید باز هم باید از پله های بیشتری بالارفت و بالاخره در قسمت کلاه مجسمه که تنگ و محدود است با وجود جمعیت مشکل می توان همه چشم انداز را تماشا کرد. با این حال مردم علاوه بر رزرو جا، ساعت ها برای رسیدن به این بخش از مجسمه در صف های طویل می ایستند و می خواهند که آن را تجربه کنند.

باک می گوید: « از هم اکنون هزاران ایمیل و تلفن به دفاتر و مراکز مختلف پارک های ملی نیویورک شده است و مردم می خواهند بدانند چگونه می توانند از نخستین دیدارکنندگان پس از این بازگشایی باشند.»

مقامات می گویند تقاضای رزرو جا برای بالارفتن و رسیدن به تاج مجسمه آزادی به قدری زیاد بوده است که روزی که اعلام شد این مکان بازگشوده خواهد شد، تارنمای اینترنتی پارک های ملی آمریکا از کار افتاد. البته بسیاری از این افراد هرگز امکان دسترسی به عرشه کلاه مجسمه آزادی را نخواهند داشت چرا که تعداد دیدارکنندگان در روز محدود به ۱۵۰نفر است.

جزیره آزادی در حال حاضر هر سال شاهد حضور نزدیک به ۴ میلیون دیدارکننده است و علیرغم دشواری هایی که بالارفتن از پله های متعدد آن به همراه دارد، پیش بینی می شود که بلیت رسیدن به کلاه مجسمه آزادی تابستان امسال بیش از هر سرگرمی توریستی دیگری خواهان خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG