لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

ائتلاف فعالان سیاسی و مدنی برای دمكراسی و حقوق بشر در ایران


گروهی موسوم به همبستگی برای دمكراسی وحقوق بشر به منظور مبارزه برای استقرار دمکراسی در ایران، توسط جمعی از فعالان سیاسی و مدنی اعلام موجودیت کرد. در اصول دوازده گانه این نهاد به جدایی دین ازحكومت، پذیرش مفاد منشور ملل متحد و اعلامیه ی جهانی حقوق بشر و میثاق های آن تاکید شده است.

تاسیس این نهاد از سال های گذشته در دستور کار گروههای سیاسی منتقد حاکمیت قرار داشت و نمایندگان این گروهها در حال مذاکره و رایزنی با یکدیگر بودند. ادیب برومند رهبر جبهه ملی ایران در تهران و یکی از موسسان این نهاد گفت: مورد اوضاع احوال حساس کنونی در کشور اقتضا کرد که چون در این برهه از زمان حقوق مردم ایران از سوی حاکمیت مورد تعرض قرار گرفته، یک همبستگی به منظور حمایت از دمکراسی و حقوق بشر در ایران تشکیل گردد.

هرمیداس باوند، استاد دانشگاه و یکی از موسسان همبستگی برای دمكراسی وحقوق بشر، مشکلات موجود در جامعه را به عنوان ضرورتی برای تشکیل این نهاد ذکر کرد. وی گفت: "در شرایط کنونی که آزاد اندیشان ایران دچار محدودیت ها، موانع و ممنوعیت ها هستند و نظام حاکم بر آن است تا در جهت ایجاد پراکندگی، گسستگی و نفاق و اختلاف بین متفکران و کسانی که در راه رفاه مردم ایران، اعتلای ایران و احراز جایگاه مطلوب در نظام بین المللی می کوشند، بر آن شده اند تا در چنین شرایطی اقدام به همبستگی گسترده بر اساس دمکراسی و حقوق بشر و حکومت قانون در پیش بگیرند."

حشمت الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دمکراتیک ایران و سخنگوی همبستگی برای دمكراسی و حقوق بشر، می گوید این همبستگی به عنوان یک جنبش اجتماعی، قرار است در همه حوزه ها و زمینه ها فعال باشد. و از آنجائیکه مطالبات مردم سرکوب می شود، این نهاد همبستگی می خواهد برای رسیدن به این مطالبات با همه جنبش های اجتماعی فعالیت مستمری داشته باشد که در اسرع وقت برنامه های اجرایی ان اعلام خواهد شد.

به گفته عیسی خان حاتمی، از موسسان این نهاد، اعضای شورای موقت اجرایی این کمیته عبارتند از: داود هرمیداس باوند، عضو جبهه ملی ایران، (رییس شورا)، محمد ملكی، اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب، ( دبیر شورا)، اكبر پیر هادی، كوروش زعیم ، عضو جبهه ملی ایران، (دبیر سیاسی)، اسماعیل مفتی زاده (مشاور درحقوق بشر)، كیوان صمیمی، علیرضا جباری، نسرین ستوده، حقوقدان، حشمت اله طبرزدی، عضو جبهه دمکراتیک ایران، (سخنگو)، عیسی خان حاتمی ، عضو جبهه ملی ایران، (دبیراجرایی). محمد اولیایی فرد، حقوقدان.


XS
SM
MD
LG