لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

سازمان گزارشگران بدون مرز: رشد چشمگیر نقض آزادی‌های بنیادین در ایران


سازمان گزارشگران بدون مرز به مناسبت نزديک شدن برگزاری انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران با انتشار نامه ای سرگشاده به نامزدهای مقام رياست جمهوری گفته است عليرغم آنکه همه شرايط برای انتخاباتی دمکراتيک، آزاد و شفاف در کشور فراهم نيست، اين سازمان خواستار تعهد نامزدها به آزادی بيان و مطبوعات است.

در اين نامه سرگشاده، سازمان بين المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران درگوشه و کنار جهان، خواهان آزادی فوری ۱۳ روزنامه نگار و وب نگار ايرانی شده است که هم اکنون در زندانهای کشور در بند بسر می برند.

مقامات سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده اند "پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد رئيس جمهور افراط گرا و محافظه کار، سرکوب مطبوعات به فرمان رهبر جمهوری اسلامی آيت الله خامنه ای شدت گرفته است و هیات نطارت بر مطبوعات با ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارگان اصلی سانسور مطبوعات تبدیل شده است."

به همين مناسبت سازمان گزارشگران بدون مرز از رئيس جمهور آينده ايران خواسته است که قانون مطبوعات را به شکل بنيادين اصلاح کند و اقداماتی نيز در جهت تغيير اصل ۲۴ قانون اساسی بعمل آورد. زيرا اصل ۲۴ قانون اساسی ايران، آزادی مطبوعات را مشروط بر " مخل بر مبانی اسلام نباشد" می کند و اين شرط در تناقض با اعلاميه جهانی حقوق بشر و همچنين تعهدات ايران در برابر ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی است.

در نامه سرگشاده سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است در طول چهار سال گذشته، بيش از ۱۰۰ نشريه در ايران توقيف و ۱۰۰ روزنامه نگار و وب نگار محاکمه و زندانی شده اند. در طول زمامداری محمود احمدی نژاد جمهوری اسلامی ايران در صدر کشورهای خاورميانه برای زندانی کردن بيشترين تعداد روزنامه نگاران قرارگرفته است.

مقامات سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه سرگشاده خود به نامزدهای انتخاباتی، از رئيس جمهور آينده ايران خواسته اند به همه ی موارد و موازین آزادی ستیزانه پایان دهد و بعنوان مسئول اجرای قانون اساسی کشور، وی می بايست خواهان محاکمه و مجازات مسئولان ناپديد کردن و قتل ٥ روزنامه‌نگار پیروز دوانی، محمد مختاری، محمد جواد پوینده، مجید شریف، و زهرا کاظمی عکاس خبرنگار کانادایی‌ایرانی تبار شود. رئيس جمهور آينده همچنین باید در باره مرگ پر ابهام وبلاگ نویس جوان امیدرضا میر صیافی کمیسیون مستقل تحقیق تشکیل دهد." پايان اعمال فشار بر رسانه های خارجی و پايان انحصار و کنترل دولت بر رادیو و تلویزیون از جمله ديگر خواسته های اين سازمان از ريس جمهور آينده است.


XS
SM
MD
LG