لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

یک مقام سازمان ملل متحد: روزانه بیش از ۱۲۰ هزار نفر در شمال غربی پاکستان آوراه می شوند


کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان وابسته به سازمان ملل متحد می گوید در شمال غربی پاکستان هر روز حدود ۱۲۶ هزار نفر ناچار می شوند از خانه هایشان فرار کنند.

یک سخنگوی کمیساریا روز سه شنبه گفت جنگ در دره سوات و نواحی اطراف آن موجب یکی از سریعترین دربدری های عمده در سالهای اخیر شده است و در ماه جاری نزدیک به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر خانه هایشان را ترک کرده اند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر گفت کمبود شدید غذا، آب و دارو بحران انسانی مهمی برای صدها هزار شهروند که در منطقه به دام افتاده اند به وجود می آورد.

مدیر بخش آسیایی سازمان از ارتش پاکستان خواست ممنوعیت رفت و آمد را که هفته پیش برقرار شد بی درنگ لغو کند. او گفت در غیر این صورت و اگر اسلام آباد گام های لازم را بر ندارد، غیر نظامیان در منطقه مناقشه با یک فاجعه انسانی روبرو خواهند شد.

روز دوشنبه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، با دو سناتور ارشد آمریکایی ملاقات کرد و درباره عملیات نظامی علیه شورشیان طالبان در سوات و نواحی اطراف آن با آنها به تبادل نظر پرداخت.

گیلانی از مقامات آمریکایی به خاطر ۱۱۰ میلیون دلار کمک انساندوستانه سپاسگزاری کرد. اما گفت به کمک های بیشتری نیاز است. آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان، نیز جداگانه قانون گذاران آمريکايی را از وضعیت مناقشه آگاه ساخت.

XS
SM
MD
LG