لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۷

سفیر آمریکا در سازمان ملل: کره شمالی بهای آزمایش اتمی را خواهد پرداخت


سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، می گوید کره شمالی بهای نادیده گرفتن جامعه بین المللی را بابت آنچه او آزمایش های موشکی و اتمی «تحریک آمیز» نامید، خواهد پرداخت.

خانم رایس روز سه شنبه به شبکه های تلویزیونی آمریکا گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تهیه قطعنامه نیرومند و قاطعی کار می کند. اما تحریم های اضافی را که در دست بحث و بررسی است روشن نساخت.
آزمایش اتمی روز دوشنبه کره شمالی موج محکومیت بین المللی علیه این کشور را درپی داشت. روز دوشنبه پیونگ یانگ پرتاب دو موشک میان برد دیگر را آزمایش و ایالات متحده را به رفتار خصمانه متهم کرد. بیانیه ای که خبرگزاری دولتی کره شمالی منتشر کرد، دولت اوباما را به دنبال کردن سیاست های دولت بوش، که می خواست پیونگ یانگ را به نوشته این بیانیه «به زور اسلحه» خاموش کند، متهم کرد.
جلسه فوق العاده ۱۵ عضو شورای امنیت – شامل ایالات متحده، روسیه و چین – در روز دوشنبه، آزمایش اتمی کره شمالی را محکوم کرد. شورای امنیت می گوید پاسخ قاطعی را برای پیونگ یانگ آماده می کند.
فرانسه، یکی از اعضای دائمی شورا، خواهان تحریم های جدید علیه کره شمالی شده است. حمایت روسیه و چنین از چنین اقدامی روشن نیست.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه روسیه می گوید مسکو از تحریم های یک جانبه علیه کره شمالی استفاده نخواهد کرد. او همچنین گفت روسیه براین باور است که یک شانس واقعی برای بازگشت به گفت و گوهای شش جانبه درمورد برنامه اتمی کره شمالی وجود دارد.
چین، همسایه و متحد سنتی کره شمالی، نیز گفته است با آزمایش اتمی پیونگ یانگ مخالف است، اما پکن روز سه شنبه از تمام طرف های مربوط خواست به شیوه ای «آرام و مناسب» پاسخ دهند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین این نظر را که پکن نفوذ خاصی بر پیونگ یانگ دارد تکذیب رد.
روز سه شنبه وزیر دفاع کره جنوبی در پکن با همتای چینی خود ملاقات کرد و درباره آزمایش اتمی کره شمالی با او به تبادل نظر پرداخت. کره جنوبی گفت دو مقام به این نتیجه رسیدند که پیونگ یانگ «قضاوت و گزینشی نادرست» انجام داده که به انزوای بیشتر این کشور منجر خواهد شد.

روز سه شنبه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، رییس جمهوری کره جنوبی و نخست وزیر ژاپن در یک گفت و گوی تلفنی موافقت کردند برای حمایت از اقدام سازمان ملل متحد جهت مهار فعالیت های اتمی و موشکی کره شمالی از نزدیک با یکدیگرهمکاری کنند.

وزیران خارجه بیش از٤۰ کشور آسیایی و اروپایی روز سه شنبه از کره شمالی خواستند از انجام آزمایش های بیشتر خودددرای کند و به مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی این کشور باز گردد.
دبیر کل سازمان ملل متحد نیز کره شمالی را به بازگشت به مذاکرات اتمی فرا خواند.

XS
SM
MD
LG