لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

ايران ميزبانی نخستين نشست رهبران افغانستان و پاکستان برای مقابله با تروريسم را به عهده داشت


ايران ميزبانی نخستين نشست رهبران افغانستان و پاکستان را در تلاشی برای مقابله با تروريسم و نگرانی های امنيتی در منطقه، به عهده داشت.

روز يکشنبه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران همآهنگی بيشتر کشورهای منطقه را در نبرد با تروريسم و قاچاق مواد مخدر در امتداد مرزهای سه کشور، خواستار شد. آقای احمدی نژاد کشورهای ديگر را که آنانرا با فرهنگ افغانستان، پاکستان، و ايران «بيگانه» توصيف نمود، مورد انتقاد قرار داد.

آمريکا موتور محرکه در تلاشهای ضد تروريستی در افغانستان و پاکستان بوده است اما جمهوری اسلامی ايران در صدد است که نقش بزرگتری در امور منطقه، بدست آورد.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان گفت که زمانی نشست های سه کشور مؤثر خواهند بود که بتوانند با افراط گرائی مقابله کنند.

آصف علی زرداری رئيس جمهوری پاکستان اظهار داشت که رهبران سه کشور توافق کرده اند نشست های منظمی را در رابطه با امنيت و تجارت، برگزار کنند.

نشست بعدی در اسلام آباد پايتخت پاکستان برگزار خواهد شد.

در نشست روز يکشنبه، رهبران پاکستان و جمهوری اسلامی ايران با درخواست رئيس جمهوری افغانستان برای صدور اجازه به کشورهای ديگر برای شرکت در نشست های آتی، موافقت نمودند.

واشنگتن که متحد اصلی افغانستان است در سه دهه گذشته مناسبات رسمی با جمهوری اسلامی نداشته است. اما دولت جديد پرزيدنت اوباما گفته است همکاری همه همسايگان افغانستان و از جمله ايران برای دستيابی به ثبات در افغانستان، مورد نياز است.

نيروهای بين المللی و افغان از سال ٢٠٠١ که رژيم طالبان سقوط کرد تا کنون، در نبرد با شورشيان بوده اند.

XS
SM
MD
LG