لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

ايران از طريق نشست با افغانستان و پاکستان نقش بيشتری در منطقه ايفا می کند


جمهوری اسلامی ايران، در تلاش برای مبارزه با تروريسم و ساير مسايل نگران کننده مربوط به امنيت منطقه، ميزبانی نخستين نشست بين رهبران سه کشور ايران، افغانستان و پاکستان را بر عهده داشت.

ديروز (يکشنبه) محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران خواستار همکاری های منطقه ای بيشتری در مبارزه با تروريسم و تردد قاچاق مواد مخدر در مرزها شد. وی دخالت کشورهايی که نسبت به فرهنگ های افغانستان، پاکستان و ايران «غريبه» هستند را مورد انتقاد قرار داد.

ايالات متحده آمريکا موتور به حرکت درآورنده تلاش های ضد تروريستی افغانستان و پاکستان بوده، ليکن اکنون ايران خواستار ايفای نقش بزرگتری در منطقه است.

حامد کرزی، رئيس جمهوری افغانستان، گفت آنگاه اين نشست های سه گانه می تواند معنی پيدا کند که ملتها بتوانند با موفقيت عليه افراط گرايی مبارزه کنند.

آصف زرداری، رئيس جمهوری پاکستان، گفت سه رهبر موافقت کردند در زمينه مسايل مربوط به امنيت و بازرگانی با يکديگر به طور مرتب ملاقات هايی انجام دهند.

نشست بعدی سه رهبردر اسلام آباد، پايتخت پاکستان، خواهد بود.

در نشست روز يکشنبه، رهبران پاکستان و جمهوری اسلامی ايران با درخواست رئيس جمهوری افغانستان مبنی بر دادن اجازه به کشورهای ديگر برای شرکت در نشست های آتی، موافقت کردند.

واشنگتن که متحد اصلی افغانستان است در سه دهه گذشته مناسبات رسمی با جمهوری اسلامی نداشته است. اما دولت جديد پرزيدنت اوباما گفته است همکاری همه همسايگان افغانستان و از جمله ايران برای دستيابی به ثبات در افغانستان، مورد نياز خواهد بود.

نيروهای بين المللی و افغان از سال ٢٠٠١ که رژيم طالبان سقوط کرد تا کنون، در نبرد با شورشيان بوده اند. احمدی نژاد با ذکر اين که سربازان خارجی به برقراری امنيت در منطقه کمک شايانی نکرده اند از حضور آنان در منطقه انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG