لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

نتانياهو: اسرایيل به عمليات ساختمانی در يهودی نشين های موجود ادامه ميدهد


نخست وزير اسرایيل ميگويد کشورش به عمليات ساختمانی در يهودی نشين های موجود در کرانه اشغالی غربی، به رغم فشار آمريکا برای متوقف ساختن چنين عملياتی، ادامه ميدهد.

بنجامين نتانياهو روز يکشنبه، در جلسه هفتگی کابينه گفت اين تصميم دولت او برای تطبيق با آنچه که وی رشد طبيعی جمعيت در يهودی نشين های موجود ناميد اتخاذ شده است. با اينحال نخست وزير اسرایيل گفت اسرایيل يهودی نشين هایی جديد نخواهد ساخت.

دولت اوباما هفته گذشته گفته بود مايل است اسرایيل هرگونه فعاليت مرتبط با يهودی نشين ها، از جمله عمليات ساختمانی جديد و يا گسترشی را متوقف کند.

دولت اسرایيل در نقاطی از کرانه غربی، که فلسطينيان آن نقاط را برای يک کشور آتی فلسطينی ميخواهند، صد و بيست يک يهودی نشين ساخته است.

گروههای مخالف يهودی نشين ها ميگويند مهاجرين يهودی نيز در سالهای اخير بيش از صد محله خوش نشين در کرانه غربی بوجود آورده اند.

اهود باراک، وزير دفاع اسرایيل، روز یکشنبه گفت در نظر دارد بيست و دو محله را يا از طريق تماس و گفتگو با مهاجرين، و يا در صورت امتناع آنان، به زور خراب کند.

مقامات اسریئيلی يک محله را روز پنجشنبه تخريب کردند، اما مهاجران فردای آن روز برای بازسازی بازگشتند.

دولت های اسرایيل پيش از این نيز تعهد کرده اند واحدهای غير مجاز مسکونی را برچينند، اما کمتر اقدامی انجام داده اند.

اويگدور ليبرمن، وزير امورخارجه اسرایيل، ميگويد تخليه محله های مسکونی غير مجاز بايد فقط در چارچوب يک توافق گسترده تر با فلسطينيان در مورد بازبينی و تجديد نظر در طرح موسوم به نقشه راه صلح انجام گيرد. اين طرح از اسرایيل ميخواهد فعاليت های مرتبط با يهودی نشين ها را متوقف کند، و مستلزم آن است که فلسطينی ها گروههای ستيزه گر را منحل کنند.

اسرائيل کرانه غربی و شرق اورشليم را در جنک ۱۹۶۷ خاورميانه تصرف کرد. فلسطينيان خواستار آنند که اسرائيل تمامی اين قلمرو تصرفی را در ازای صلح به آنان بازگرداند.

ليبرمن ميگويد عقب نشينی اسرایيل به مرزهای پيش از سال ۱۹۶۷ موجب برقراری صلح نمی شود و صرفا منازعه اسرایيلی-فلسطينی را به داخل اين محدوده سوق ميدهد.

XS
SM
MD
LG