لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

برای اولين بار در تاريخ جمهوری اسلامی يکی از کانديداهای رياست جمهوری در ايران به رد صلاحيت زنان اعتراض کرد


در يک اقدام بی سابقه جميله کديور معاون بانوان ستاد مهدی کروبی رسماً به رد صلاحيت زنانی که نامزد رياست جمهوری شده بودند اعتراض کرده است.

در بيانيه ای به امضای خانم کديور از طرف ستاد مهدی کروبی آمده است: «به نظر میرسد وقت آن است که شورای نگهبان تفسیر خود را از اصل ۱۱۵ و واژه «رجل سیاسی مذهبی» قانون اساسی شفاف و سریع بیان کند.»

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ايران می گويد: «رییس‏ جمهوری باید از میان‏ رجال‏ مذهبی‏ و سیاسی‏ كه‏ واجد شرایط زیر باشند انتخاب‏ گردد: ایرانی‏ الاصل‏، تابع ایران‏، مدیر و مدبر، دارای‏ حسن‏ سابقه‏ و امانت‏ و تقوی‏، مومن‏ و معتقد به‏ مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ و مذهب‏ رسمی‏ كشور.»

هفته گذشته، ۳۰ ارديبهشت ماه شورای نگهبان پس از بررسی صلاحیت ۴۷۵ تن از نامزدان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تنها صلاحیت ۴ نفر را که عبارتند از محمود احمدینژاد، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی را تایید کرد. در ميان نامزدهای انتخابات رياست جمهوری ۴۲ زن نيز ثبت نام کرده بودند که همگی آنان طبق روال گذشته بدون دادن هيچگونه توضيحی رد صلاحيت شده اند. در ميان اين زنان نام خانم رفعت بيات، نماينده سابق مجلس شورای اسلامی، و خانم ژيلا شريعت پناهی نيز به چشم ميخورد.

جميله کديور از طرف ستاد مهدی کروبی گفته است: گرچه با توجه به سابقه دوره های پیشین انتخابات وعملکرد سنتی شورای نگهبان انتظار میرفت که صلاحیت نامزدهای زن تایید نشود و بحث «رجل سیاسی» همچنان تفسیر ناشده و دوپهلو باقی بماند، لیکن در این دوره سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبهای سخن از امکان مشارکت و کاندیداتوری زنان در انتخابات به میان آورد و گامی به پیش نهاد و نور امیدی در دل زنان پدید آورد.»

خانم کديور که خود نماينده پيشين مجلس شورای اسلامی بوده است در بيانيه رسمی مهدی کروبی خطاب به شورای نگهبان گفته است «ضروری است که شورای نگهبان درباره رد صلاحيت زنان توضیح دهد که آیا رد صلاحیت زنان به اعتبار جنسیت آنان بوده است و یا این که صلاحیت زنان کاندیدا از حیث توانایی و تدبیر برای اداره کشور احراز نشده است.»

پس از اعلام رد صلاحيت زنان نامزد در انتخابات رياست جمهوری، «همگرايی جنبش زنان» از کاندیداهای تایید صلاحیت شده خواسته بود که به رد صلاحیت زنان داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری اعتراض کنند.

اعضای همگرايی در بيانيه خود اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت زنان را مخالفت اين شورا با مشارکت و حضور زنان در جامعه و عدالت و برابری جنسیتی زنان و مردان در طول توصيف کرده بود. همگرايی جنبش زنان از هيچ کانديدایی طرفداری نکرده و هدف اصلی آن مطرح کردن خواستهای اساسی زنان يعنی پيوستن ايران به کنوانسيون رفع هرگونه تبعيض عليه زنان و اصلاح قانون اساسی است.

XS
SM
MD
LG