لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

گزارش: ادامه بازداشت غيرقانونی فعالان کارگری در جمهوری اسلامی ايران


۱۱ اردیبهشت ماه که در جهان به عنوان روز جهانی کارگر گرامی داشته می شود، امسال در ایران با برخورد های سخت و بدنبال آن بازداشت بيش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از فعالان کارگری مواجه شد.

تعداد زیادی از دستگیرشدگان، چون از رهگذران عادی بودند، همان شب آزاد شدند، و تعدادی ديگر از بازداشت شده گان نيزبا ارائه فیش حقوقی و تودیع کفالت بتدريج آزاد شده اند. اما با گذشت بيش از سه هفته ازاين دستگیری ها کماکان گروهی از فعالان کارگری، دانشجویی و زنان در بازداشت بسر می برند و به وکلای مدافع آنها نيز اجازه‌ ملاقات داده نشده است.

مراسم برگزارنشده‌ روز کارگر در پارک لاله‌ تهران بدنيال فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکایکارگران نیشکر هفت ‌تپه، اتحادیه آزاد کارگران ایران، هیئت موسس بازگشایی کارگراننقاش و تزیینات ساختمان و کانون مدافعان حقوق کارگر صورت گرفته بود.

تا اين زمان هیچ آمار رسمی‌ای در مورد تعداد دقیق بازداشت‌‌ شدگان روز کارگر توسط مقامات قضایی در جمهوری اسلامی منتشر نشده است.

اسامی تعدادی از بازداشت شده گان که در ميان آنان چندين وبلاگ نويس و روزنامه نگار وجود دارد بدين قراراست: پوریا پشتاره، بهنام ابراهیم زاده، کاوه مظفری، جلوه جواهری، نسیم عظیم زاده، افسانه عظیم زاده، محمد لطفی آذر، شریفه محمدی، امیر یعقوبعلی، رحمت کیازاده، غلامرضا خانی، منصور حیات غیبی، سعید نوری، محسن ثقفی، علیرضا ثقفی، شاپور احسانی، اسدالله پورفرهاد، یونس ارژنگ، یدالله اکبری، مهدی شاندیز، محمد گیلانی، عبدالله وطن خواه، عزیز محمدی، ستار امینی، نبی معروفی، اسدالله اقبالی، حسین اکبری، حسن شفا، حمید شرقی، جمشید رجبی، داود میرزایی، مصطفی حاتمی، نودهی، ناصر ابراهیمی و عزیز یاری.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، جمعی از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به دعوت «کمیته پیگیری بازداشت های خود سرانه» روز جمعه اول خرداد ماه در يک گردهمايی اعلام کرده اند که خانواده اعضای بازداشت شده به مراکز مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی و دفتر حقوق شهروندی قوه قضایيه مراجعه کرده ولی تاکنون هيچ پاسخی از مسئولان قضایی دريافت نکرده اند.

قابل توجه است که بسياری ازفعالان کارگری که در روز جهانی کارگر دستگير شده اند در تجمع پارک لاله حضور نداشته و بطور خودسرانه توسط مقامات امنيتی جمهوری اسلامی در منازل و مکان های ديگری بازداشت شده اند و در مقابل مقامات قوه قضایيه نيز طبق رويه معمول سکوت اختيار کرده اند.

درهمين رابطه در بيانيه سايت کانون مدافعان حقوق بشر همچنين آمده است: "حسن شفا و ۱۴ نفر از اعضای تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک، جمعه ۱۱ اردیبهشت ماه که برای برگزاری جلسه گزارش دهی سالانه مسکن مهر، در محل تعاونی واقع در نعمت آباد، گرد هم آمده بودند، بازداشت شدند."

در سايت تغيير برای برابری نيز اعلام شده جلوه جواهری يک فعال حقوق زنان که هم اکنون در بند ۲ عمومی زنان در زندان اوين است: "یک بار در وزرا توسط دادیار امنیت حیدری فر به او اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبانی برای شرکت در تجمع و اخلال در نظم عمومی تفهیم شد."

اما خانم جواهری ضمن اعتراض به این اتهام پاسخ داده است که در منزل مسکونی اش بازداشت شده و اصلا در تجمع روز کارگران حاضر نبوده است.

در سايت تغيير برای برابری بنقل از مادر جلوه جواهری گفته شده است: "وقتی اعتراضم را به ادامه بازداشت دخترم اعلام کردم آقای حیدری فرد گفت، دوست دارم نگه اش دارم و آزادش نمی کنیم."

مادر جلوه جواهری در مصاحبه با راديو زمانه نيز گفته است: "سه هفته‌ گذشته هر جا می‌روم به من جوابنمی‌دهند. نمی‌دانم چه کاری انجام بدهم. انقلاب ما انقلاب کوخ‌نشینان بود ایننتیجه‌ انقلاب ما است؟"

XS
SM
MD
LG