لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی در اثر سقوط از کوه جان سپرد


پليس کره جنوبی اعلام کرد که امروز، شنبه، «رو مو- هيون» رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی در اثر سقوط از کوه هنگام کوهنوردی، جان خود را از دست داد.

به گزارش پليس رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی در اثر افتادن از کوه جراحات شديدی برداشته بود و پس از انتقال به بيمارستان شهر «بوسان» در جنوب کشور که در نزديکی شهر زادگاه وی واقع است، جان سپرد.

يکی از دستياران بلندپايه «رو مو- هيون» گفت که بنظر ميرسد رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی خود کشی کرده است.

«مو جای – اين» در گفت و گو با خبرنگاران گفت که آقای «رو» قبل از آنکه به کوهنوردی در نزديکی خانه اش برود و با پرت شدن از کوه جان سپارد، ياداشتی مینی بر قصد خود کشی بجای گذاشته است.

گزارش ها حاکی از آن است که آقای «رو» در يادداشت خود درخواست کرده است جسدش را بسوزانند. رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی نوشته است زندگی سخت است و بخاطر مشکلاتی که برای بسياری از مردم بوجود آورده است عذر خواهی نموده است.

پليس تحقيقات درباره شرايط پشت پرده مرگ آقای «رو» را آغاز کرده است.

رو مو- هيون ٦٣ سال داشت و از سال ٢٠٠٣ تا ٢٠٠٥ بعنوان رئيس جمهوری کره جنوبی انجام وظيفه کرد و با پلاتفرم سياسی ضديت با فساد مالی در انتخابات به پيروزی رسيد.

اوائل ماه گذشته آقای «رو» به دليل اتهامات مربوط به دريافت رشوه ای به مبلغ ٦ ميليون دلار از يک بازرگان در زمان تصدی مقام رياست جمهوری، مورد بازجوئی قرار گرفت. رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی تصديق کرد که همسر وی مبلغی را بعنوان وام برای پرداخت بدهی هايشان قبول کرده است اما اينکه وی از اين موضع قبلاً مطلع بوده است را انکار کرد.

آقای «رو» بعنوان يک وکيل حقوق بشر هنگام دفاع از دانشجويان متهم به خيانت در زمان حکومت نظاميان در سالهای دهه ١٩٨٠ در کره جنوبی، مشهور شد.

رو مو- هيون بخاطر به چالش کشيدن حکومت «چون دو-هوان» ديکتاتور نظامی آن زمان کره جنوبی، به معروفيت رسيد. در سال ١٩٨٧ بازداشت شد و دفتر وکالت وی به اتهام حمايـت از کارگران اسکله های کره جنوبی، به حالت تعليق درآمد.

آقای «رو» جوانترين عضو يک خانواده روستائی ساکن جنوب شرقی کره جنوبی بود. تحصيلات رسمی رئيس جمهوری پيشين کره جنوبی بيش از دبيرستان نبود و دانش حقوق را پيش خود آموخته بود.

XS
SM
MD
LG