لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

هاشمی رفسنجانی مردم را به شرکت انبوه در انتخابات ریاست جمهوری فراخواند


اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی، ایرانیان را به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرد و حضورانبوه رأی دهندگان را به نفع نظام خواند.

آقای رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خطبه نماز جمعه در دانشگاه تهران گفت:«کسانی هستند که نظام را دوست دارند اما در انتخابات شرکت نخواهند کرد زیرا شکایت هایی دارند و کسی به حرف های آنان گوش نکرده است.»

با این حال، هاشمی رفسنجانی اظهار کرد که تصمیم به شرکت نکردن در انتخابات به سود هیچکس نخواهد بود، و گفت:« پس از رأی گیری، وقتی رقم شرکت کنندگان بیش از ۷۰ یا ۸۰ درصد اعلام شود، اعتبار نظام در جهان بالا خواهد رفت.»
شورای نگهبان صلاحیت محمود احمدی نژاد رییس جمهوری فعلی ، همراه با سه نفر دیگر از کاندیداهای شرکت در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی- مهدی کروبی، میر حسین موسوی و محسن رضایی- را تأیید کرده است.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی می گوید در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۱، ۶۶ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و محمد خاتمی درنخستین دوربار دیگر انتخاب شد.

در سال ۲۰۰٥، و برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، انتخابات به دور دوم کشید، زیرا هیچیک از هفت کاندیدا نتوانستند اکثریتی بیش از٥۰ درصد کسب کنند.
مسئولان جمهوری اسلامی واجدان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را ۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده اند.

XS
SM
MD
LG