لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

گزارش اجتماعی: راهکار یک مهندس معماری برای جبران کمبود فضا در هنگ کنگ 


کاری کامرون، خبرنگار صدای آمریکا، هنگ کنگ

در تلاشی به منظور رفع یکی ازابتدایی ترین مشکلات زندگی در فضای کوچک در هنگ کنگ، یک مهندس معماری خانه دوران کودکی خود را برای استفاده بهینه از فضا متحول کرده است.

زندگی در شهرهای پرجمعیت با معضلاتی همچون آلودگی هوا، ترافیک و سر و صدا همراه است. اما برای کودکی که درچنین شرایطی بزرگ شده، گاه یافتن فضای شخصی بزرگترین مشکل است.

گری چانگ، مهندس معماراهل هنگ کنگ، که برای خلق فضای مدرن و چند منظوره، دیوارهای متحرک طراحی کرده و به این ترتیب خانه دوران کودکی خود را تغییر داده است، میگوید:« مساحت خانه من حدود ۳۳ متر مربع و درواقع بیشتر شبیه یک اتاق هتل است، اما در دوران کودکی من، همه اعضای خانواده، والدینم و سه خواهر کوچکترم در آن زندگی می کردند. در حقیقت یک اتاق خواب هم بود که اجاره می دادیم. در نهایت هفت نفر در سه اتاق اقامت داشتند و تصور فضایی این چنین کوچک دشوار است.»

چانگ، ۲۴ اتاق مجهز به سینما، اتاق مهمان و دیگر وسائل تجملاتی خلق کرده است و این فضا به مراتب با اتاق های آپارتمان بسیار کوچکی که وی در دوران کودکی در محله طبقه کارگری در شرق جزیره هنگ کنگ تفاوت دارد.

وی می گوید:« به یاد می آورم که فضای اتاق نشیمن آن قدر کوچک بود که حتی وقتی که بزرگ شده بودم مجبور می شدم در اتاق خواهرم بخوابم.»

ارقام و آمار دولت حاکی از آنست که معدل قیمت فروش آپارتمان درسال ۲۰۰۷ در هنگ کنگ، به ازای هر متر مربع بیش از ۷۵۰۰ دلار بوده است.

از آن زمان، قیمت ملک بویژه در مناطق فقیرنشین، اندکی کاهش یافته اما بسیاری از خانواده ها گاه بیش ازچهار تن ازاعضای خود را درآپارتمان هایی با مساحتی کمتراز ۴۵ مترمربع جا می دهند.

چانگ با الهام گرفتن ازتفکر خلاقی که از ضرورت ایجاد فضای بیشتر نشات می گیرد، «تحول داخلی» پدید آورده است.

وی می افزاید:« نمونه خوب دراین زمینه، میز ناهارخوری ست که درضمن برای انجام تکالیف، غذا خوردن وحتی فعالیت های شبانه و بازی های دسته جمعی استفاده می شود.»

بنابراین هرفضا درخانه ای که چانگ مدرنیزه کرده، عملکرد متعددی دارد. در مقام نمونه، دستشویی به هنگام برگزاری میهمانی، به باجه تلفن تبدیل می شود.

چانگ خاطرنشان می کند: «هنگ کنگ تنها شهری ست که می تواند از کمبود فضای کافی سود ببرد. به باور من، این امر، بویژه درشهرهایی همچون نیویورک و لندن که مردم در آپارتمان های بسیار کوچک زندگی می کنند، یک معضل جهانی ست اما این به این معنا نیست که این فضاها گران قیمت نیستند. نه تنها گران هستند بلکه خیلی هم کوچکند.»

آنتونی هیندمارس، مشاور املاک و مسکن شرکت «کی» می گوید:« ساکنان هنگ کنگ از ارزش ملک خبردارند و گرچه آپارتمان ها کوچکند، قیمت ها هنوزهم سرسام آورند. گرچه خارجیان اغلب برای کنارآمدن با فضای کوچک این آپارتمان با مشکل روبرو می شوند، اما مردم هنگ کنگ خود را با زندگی در این خانه های بسیار کوچک عادت داده اند. معضل «فضا» عامل بسیار بزرگی درهنگ کنگ به شمار می رود و همزمان با افزایش قیمت ها، مردم هم انتظارات خود را اندک اندک کاهش می دهند.»

اندرزهای چانگ می تواند به کاهش فشار موجود نسبت به کمبود فضا درهنگ کنگ کمک نماید.

وی توصیه می کند پرهیز از انبار کردن اقلام غیرضروری و کاهش استفاده از سطح منازل و تمرکز بر فضاهای عمودی همچون قفسه و مبلمان تاشو، از جمله راه هایی ست که می تواند به بهره گیری بهینه از فضا کمک کند.

چانگ در ضمن معتقد است استفاده از مهارت های ابتدایی فردی یکی ازعوامل مهم برطرف کردن معضل کمبود فضاست.

چانگ استفاده بهینه از فضا و منابع موجود را یک چالش مدام می خواند.


XS
SM
MD
LG