لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

پاکستان از وجود شهروندان خارجی در کنار ستیزه جویان طالبان خبر می دهد


مقامات پاکستان می گویند ستیزه گران خارجی درکنارشورشیان طالبان با نیروهای امنیتی در منطقه دره سوات می جنگند.

وزیر اطلاعات پاکستان روز پنجشنبه در اسلام آباد به خبرنگاران گفت «در دخالت برخی شهروندان اوزبک، چچن، و افرادی از ملیت های دیگر درناآرامی های جاری دره سوات تردیدی نیست.»

روز چهارشنبه، ژنرال اطهرعباس سخنگوی ارتش پاکستان گفت نیروهای امنیتی از آغاز حمله به شورشیان درچند هفته پیش، شماری از ستیزه گران خارجی، از جمله افغان و عرب، را در ناحیه «ملکند» دستگیر کرده اند.

در همین روز روزنامه دیلی تایمز در لاهور گزارش داد مقامات امنیتی سه فرمانده ستیزه گر اوزبک را، که برای پیوستن به طالبان عازم سوات بودند، دستگیر کردند. گزارش ها حاکی است که آنها از افغانستان وارد پاکستان شده بودند.

حضور ستیزه گران خارجی در پاکستان تازگی ندارد. گفته می شود رزمندگان خارجی اغلب در میان کسانی که در حملات مظنون موشکی آمریکا به مخفی گاه های ستیزه گران در امتداد مرز افغانستان و پاکستان کشته می شوند، وجود دارند.

ستیزه گران سالها است نقش عمده ای در شورش طالبان و القاعده در افغانستان بازی کرده اند. سابقه القاعده به اردوگاه های مجاهدین بازمی گردد که دردهه ۸۰ میلادی برای آموزش نظامی به جنگجویان عرب در نبرد با نیروهای اشغالگر شوری تأسیس شدند.

XS
SM
MD
LG