لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

پرزيدنت اوباما: ایالات متحده می خواهد ایران جایگاه برحق خود را در جامعه ملت ها بدست آورد


پرزیدنت باراک اوباما در گفت و گویی با خبرنگاران در پی ملاقات با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در کاخ سفید گفت، ایالات متحده می خواهد ایران جایگاه برحق خود را در جامعه ملت ها بدست آورد:
**** ایران کشوری است با تاریخ و قابلیتی خارق العاده... ما می خواهیم یک عضو کامل جامعه بین المللی و در موضعی باشد که فرصت ها و رفاه برای مردم خود فراهم آورد. اما راه رسیدن به این هدف ها از مسیر دنبال کردن تسلیحات اتمی نمی گذرد.

پرزیدنت اوباما گفت برای ایالات متحده مهم است که یک رویکرد دیپلماتیک با ایران برگزیند، زیرا رویکردهای قبلی که شامل تعامل مستقیم نباشد، کار نکرده است:
**** حماس و حزب الله قوی تر شده اند. ایران بی وقفه بدننال کسب توانائی های اتمی بوده است...و بنابراین، آنچه ما سعی داریم انجام دهیم، کاری است جدید، که در حقیقت، تعامل با ایرانیان و رسیدن به آنها است.

آقای اویاما گفت هرچند او یک ضرب الاجل مصنوعی برای ایران بمنظور دادن پاسخی مثبت به پای پیش گذاری های دیپلماتیک تعیین نخواهد کرد، ولی ما قصد نداریم وضعیتی بوجود آوریم که در آن مذاکرات، در حالی که ایران به اجرای برنامه تسلیحات اتمی ادامه می دهد، بهانه ای برای دست روی دست گذاشتن و عمل نکردن باشد:
**** انتظارات من این خواهد بود که اگر بتوانیم بحث ها را بزودی، زمانی کوتاه پس از انتخابات ایران آغاز کنیم، باید تا پایان سال بفهمیم آیا ایران در مسیر درست حرکت می کند، آیا طرف های درگیر پیشرفت می کنند، و کوشش خالضانه ای برای حل اختلافات صورت می گیرد یانه؟

پرزیدنت اوباما گفت: من قاطعانه بر این باورم که دست یافتن به تسلیحات اتمی بنفع ایران نیست، زیرا براه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی را در خاورمیانه موجب خواهد شد، و از هر نظری عمیقا بی ثبات کننده خواهد بود. ایران می تواند از طریق ابزار دیگر منافع امتیتی اش را تامین کند، و احترام بین المللی و رفاه برای مردم خود بدست آورد، و من آماده هستم آنچه را باور دارم بحثی تشویق کننده خواهد بود انجام دهم و راهی را که معتقدم باید متفاوت باشد در پیش گیرم.

XS
SM
MD
LG