لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

جو بایدن: امریکا در انتخابات پارلمانی لبنان مداخله نمی کند


جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده قصد ندارد برانتخابات پارلمان آینده لبنان، که ممکن است با دستاوردهای بزرگی برای حزب الله همراه شود، تأثیر بگذارد.

بایدن این نظر را روز جمعه در پی دیدار با میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان در بیروت ابراز داشت و گفت او برای حمایت از حزب یا شخص خاصی در انتخابات پارلمانی لبنان در ۷ ژوئن (۱۷خرداد) به لبنان سفر نکرده، بلکه هدفش نشان دادن حمایت قوی آمریکا از اصول است، از جمله این که فقط مردم لبنان باید رهبرانشان را انتخاب کنند.
میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان به جو بایدن اطمینان داد که بیروت برای برگزاری انتخابات به شیوه ای عادلانه و شفاف آماده می شود.
در انتخابات لبنان، اکثریت فعلی در پارلمان این کشور به حمایت آمریکا در برابر ائتلافی به رهبری حزب الهک، تحت حمایت ایران و سوریه، باهم رقابت می کنند.

حزب الله، که ایالات متحده آن را یک گروه تروریستی تلقی می کند، پیش از ورود معاون ریاست جمهوری آمریکا، آقای بایدن را به تلاش برای دخالت در امور داخلی لبنان به نفع جناح های طرفدارغرب متهم کرد. کاخ سفید می گوید هدف بایدن تقویت حمایت امریکا از یک لبنان مستقل و حاکم بر خود است.
جو بایدن همچنین با فؤاد سینیورا نخست وزیر و نبیه بری رییس پارلمان لبنان، که متحد حزب الهن است، نیز ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG