لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

احمدی نژاد توافق خاتمی با غرب برای تعليق در برنامه اتمی را ننگين خواند


* احمدی نژاد ميگويد توانائی های اتمی ايران مانع از حمله آمريکا به ايران پس از جنگ های عراق و افغانستان شد

لس آنجلس تايمز زير عنوان "رئيس جمهوری ايران تصميم سلف خود را در مورد تعليق برنامه اتمی ننگين خواند" به نقل از خبرگزاری آسوشيتد پرس می نويسد رئيس جمهوری تندرو ايران توافق سال ۲۰۰۳ سلف خود با اتحاديه اروپا در مورد تعليق در برنامه اتمی کشور را ننگين خواند، و گفت تصميم خودش برای ايستادن در مقابل غرب موجب احيای شان و مقام ايران شده است.

لس آنجلس تايمز می نويسد محمود احمدی نژاد در آستانه انتخابات ژوئن (خرداد) رياست جمهوری تاکيد را بر دست آوردهای اتمی ايران گذاشته است به اين اميد که انتقادهای مخالفانی را خنثی کند که ميگويند وی بيش از حد وقت صرف حمله به غرب کرده است، وبه اقتصاد در حال نزول ايران توجهی کافی نشان نداده است.

لس آنجلس تايمزمی نويسد محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين، که يک اصلاح طلب طرفدار بهبود مناسبات با غرب است، در اکتبر ۲۰۰۳ با بريتانيا، فرانسه و آلمان در مورد تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم و دسترسی بدون محدوديت آژانس نظارتی سازمان ملل متحد به تاسيسات اتمی کشور به توافق رسيد. هدف اين توافق که در کاخ سعدآباد تهران امضا شد برطرف ساختن نگرانی های غرب از آن بود که ايران دنبال ساختن تسليحات اتمی است - اتهامی که تهران تکذيب کرده است.

لس انجلس تايمز می نويسد در واقع خاتمی اين تعليق اتمی را معکوس ساخت، و غنی سازی اورانيوم را در اوت ۲۰۰۵، اندکی پيش از آنکه احمدی نژاد عهده دار مقام رياست جمهوری شود، از سر گرفت.

لس آنجلس تايمز با اين يادآوری که آقای احمدی نژاد در سمنان، و همزمان با آزمايش موشک جديدی صحبت ميکرد که می تواند به اسرائيل، پايگاههای آمريکا در خاورميانه و بخش هائی از اروپا برسد، می نويسد احمدی نژاد گفت مقاومت او در برابر فشارهای بين المللی به مهارت و پيشرفت ايران در روند غنی سازی اورانيوم منجر شد. وی گفت توانائی های اتمی ايران مانع از حمله آمريکا به ايران پس از جنگ های عراق و افغانستان شده است.

* ايران ممکن است موجب يک مسابقه تسليحاتی اتمی در خاورميانه شود

جروسلام پست زيرعنوان "مولن ميگويد ايران اتمی مصيبت باراست" به نقل ازخبرگزاری رويترز می نويسد رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا روز پنجشنبه گفت عواقب دسترسی ايران به سلاح اتمی مصيبت بار خواهد بود، و قدرت های عمده برای ممانعت و پيشگيری بايد متفقا وارد عمل شوند.

جروسلام پست با اين يادآوری که ادميرال مولن يک روز پس ازاقدام ايران درآزمايش يک موشک دوربرد بالستيک در کميته روابط خارجی سنای آمريکا اظهار نظرميکرد بخشی ديگر از اظهارات وی را نقل ميکند که گفته است به اعتقاد او همسايگان ايران اگر احساس خطر کنند سراغ توليد و يا خريد قابليت هائی مشابه می روند که می تواند به يک مسابقه تسليحاتی اتمی در خاورميانه منجر شود.

* تهديد ايران عليه اسرائيل حتی بدون بمب هم کارآ بوده است

هاآرتض زيرعنوان "ازهر چهار اسرائيلی يک نفر در صورتيکه ايران اتمی شود به فکر ترک کشور می افتند" می نويسد بر اساس يک نظر سنجی که برای مرکز مطالعات ايران دردانشگاه تل اويو انجام گرفته است ۲۳ درصد اسرائيلی ها در صورت دسترسی ايران به تسليحات اتمی ترک کردن کشور را مورد توجه و بررسی قرار ميدهند.

هاآرتض می نويسد ۸۵ درصد پاسخ دهندگان گفته اند بيم آن می رود که جمهوری اسلامی بمب اتمی فراهم کند، ۵۷ درصد گفته اند به اعتقاد آنان طرح آمريکا برای تماس و گفتگو با تهران به شکست می انجامد، و ۴۱ درصد گفته اند اسرائيل بايد بدون آنکه منتظر بماند تا ببيند آيا مذاکراتی انجام ميگيرد و يا به چه سرانجامی ميرسد، به تاسيسات اتمی ايران حمله کند.

هاآرتض نظر پرفسور ديويد مناشير رئيس اين مرکز مطالعاتی را نقل ميکند که نتايج حاصل از نظر سنجی را نگران کننده و ناشی از ترسی غير ضروری و توام با اغراق ميداند. وی ميگويد کادر رهبری ايران بشدت افراطی، اما حسابگر است، و ميداند که حمله ای اتمی به اسرائيل يک ديوانگی است که به نابودی ايران منجر می شود. در همين حال، متاسفانه نتايج نظرسنجی نشان ميدهد که تهديد ايران، حتی بدون بمب هم کارساز بوده، و هم اکنون هزاران اسرائيلی در نگرانی بسر می برند، و به ترک کشور فکرميکنند.


XS
SM
MD
LG