لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

باراک اوباما از تصمیم خود برای بستن زندان گوانتانامو دفاع می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه سیاست های امنیت ملی خود را تشریح می کند.
آقای اوباما که درمقابل انتقادهای جمهوریخواهان و اعضای حزب خود، دمکرات، از عملکرد خود دفاع می کند، یک روز پس از آن سخن می گوید که سنا، که در کنترل دمکرات ها است، درخواست دولت را برای ۸۰ میلیون دلار برای بستن بازداشتگاه تروریست های مظنون در خلیج گوانتانامو، درکوبا، رد کرد.

سناتورهایی که به این درخواست رای مخالف دادند می گویند آقای اوباما روشن نساخته با ۲۴۰ نفری که در بازداشت بسر می برند چه خواهد کرد. برخی اعضای مجلس نمایندگان آمریکا می گویند انتقال زندانیان گوانتانامو به زندان های ایالات متحده، آمریکایی ها را به خطر خواهند انداخت.

رابرت مولر، رییس اداره آگاهی فدرال – اف بی آی – نیز با ابراز نگرانی های مشابه، در یک کمیته کنگره آمریکا گفت چنین خطری، حتی اگر زندانی ها در بازداشتگاه هایی که سطح امنیت در آنها بالا است نگهداری شوند، وجود خواهد داشت.

از جمله منتقدین آقای اوباما دیک چینی معاون سابق رییس جمهوری آمریکا است که نقش عمده ای در تدوین سیاست های ضد تروریستی دولت بوش بازی کرد، و قرار است در باره مسائل امنیتی در واشنگتن سخنرانی کند.

در تحولی دیگر، وزارت دادگستری آمریکا می گوید یک مظنون به بمب گذاری در سفارتخانه های آمریکا در آفریقا در سال ۱۹۹۸ برای محاکمه از گوانتانامو به امریکا منتقل خواهد شد. فرد مظنون تبعه تانزانیا است و از سال ۲۰۰۶ زندانی بوده است.

از بازداشتی های دیگر در گونتانامو خالد شیخ محمد است، که طراح اصلی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به امریکا تلقی می شود.
در این میان، یک قاضی فدرال روز چهارشنبه رای داد که ایالات متحده می تواند برخی از زندانیان در گوانتامامو را بدون اتهام بطور نامحدود در بازداشت نگاه دارد.

XS
SM
MD
LG