لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

پرزيدنت اوباما اعلام کرد برغم مخالفت های داخلی و مشکلات موجود کار تعطيل بازداشتگاه گوانتانامو را به انجام برساند


پرزیدنت باراک اوباما از تصمیم خود برای بستن زندان نظامی آمریکا در خلیج گوانتانتامو، در کوبا، دفاع کرده و قول داده است علی رغم انتقادهای داخلی و کارهای پیچیده همراه با بستن بازداشتگاه، آنرا عملی کند.

آقای اوباما روز پنجشنبه در واشنگتن گفت مقصود از به وجود آوردن زندان گوانتانامو این بود که امنیت ملی تقویت شود، اما به جای آن آمریکا و اقتدار آنرا ضیعف تر ساخت.

بازداشتگاه، که در داخل پایگاه نیروی دریایی آمریکا در کوبا، قرار دارد، در پی حملات تروریستی به ایالات متحده در سال ۲۰۰۱ ایجاد شد. در رابطه با کشورهای دیگر که مایل یا قادر نبودند بازداشت شدگان را قبول کنند، و در خصوص گرفتار شدن کوشش برای محاکمه آنها در چالش های قانونی و مشکلات دیگر، آقای اوباما گفت او تصمیم دارد به «وضعیت آشفته ای» که از دولت بوش برجا مانده است، پایان دهد.

آقای اوباما گفت برخی از بازداشت شدگان به بخش های فوق العاده امن زندان های آمریکا منتقل خواهند شد و محاکمات آنها در دادگاه های آمریکا صورت خواهد گرفت، در حالی که دیگران با کمیسیون های نظامی روبرو خواهند شد. او گفت دولت وی تا کنون ۵۰ زندانی را برای انتقال به کشورهای دیگر تصویب کرده است.

آقای اوباما گفت سخت ترین تصمیم این است که با زندانیانی که نمی توانند مجازات شوند اما هنوز «خطر روشنی» برای مردم آمریکا هستند، چگونه برخورد شود.

XS
SM
MD
LG