لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ایران ۰۶:۲۸

وکيل مدافع سیلوا هاروتونیان به حکم زندان وی اعتراض کرد


محمد حسین آغاسی، وکیل مدافع سیلوا هاروتونیان، گفت محکومیت موکلش به سه سال زندان فاقد وجاهت قانونی است. سیلوا هاروتونیان ایرانی ارمنی تبار، ۳۴ ساله، از کارمندان موسسه آمریکایی تحقیقات و مبادلات بین‌ المللی است که از پنجم مرداد ماه سال گذشته به همراه برادران علایی و محمد احسانی دستگیر و به اتهام براندازی نرم و اقدام علیه امنیت ملی به سه سال حبس محکوم شده است.

محمد حسین آغاسی می گوید زمینه چینی شده بود تا سیلوا به ارتباط با دولت متخاصم (آمریکا) متهم شود که دادگاه نیز بر اساس گزارش وزارت اطلاعات بیانیه ای تنظیم کرده و نتیجه گرفته است که دولت آمریکا متخاصم است.

بر اساس ماده ۵۰٨ قانون مجازات اسلامی، هركس يا گروهي با دول خارجي متخاصم بهر نحو عليه جمهوري اسلامي ايران همكاری نمايد، در صورتيكه محارب شناخته نشود به يک تا ده سال حبس محكوم مي گردد.

محمد حسین آغاسی می گوید بر اساس کنوانسیون ژنو دولت متخاصم دولتی است که در حال جنگ باشد یا اولتیماتوم به کشوری داده باشد. وی می افزاید «این استدلال وزارت اطلاعات و دادگاه که آمریکا یک دولت متخاصم است کاملا ساختگی، سلیقه ای و فاقد هرگونه وجاهت قانونی است.» به گفته آغاسی، ارتباطی میان سیلوا و دولت آمریکا وجود ندارد، بلکه او برای یک موسسه خصوصی فعاليت می کرده است. محمد حسین آغاسی با ذکر اینکه موکلش گفته است تنها برای خدمت به مردم کشورش تلاش کرده است، افزود، «تنها کاری که موکل من انجام داده این بوده که عده ای از متخصصان اعم از پزشکان و افرادی در حوزه مسائل بهداشت زنان و نوزادان را به یک موسسه خیریه که مرکز آن در آمریکا است معرفی کرده است. به گفته او IREX در ۵۰ کشور فعالیت دارد.»

اگرچه حکم سه سال حبس سیلوا هاروتونیان در دادگاه تجدید نظر تایید شده است اما محمد حسین آغاسی امیدوار است که در مرجع بالاتر حکم او شکسته شود.

XS
SM
MD
LG