لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

بایدن در کوسوو با استقبال آلبانیایی تبارها روبرو شد


هزاران نفر از آلبانیایی تبارها روز پنجشنبه از جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در خیابان های پایتخت کوسوو استقبال کردند.

دانش آموزان در دو سوی جاده فرودگاه اصلی به پریشتینا، پایتخت کوسوو صف کشیده بودند. شهر پر از افرادی بود که عکس های بایدن را تکان می دادند و پلاکارهایی در دست داشتند که ازآمریکا به خاطر پشتیبانی ازاعلام استقلال کوسوو از صربستان در سال ۲۰۰۸ سپاسگزاری می کرد.

آقای بایدن پس از دیداربا «فاتمیر سجدیو»، رییس جمهوری و«هاشم تاچی» نخست وزیر کوسوو گفت حمایت آمریکا از یک کوسووی مستقل و متحد برگشت ناپذیراست.

جو بایدن همچنین در پارلمان کوسوو سخن گفت و با سربازان آمریکایی که در مأموریت صلحبانی ناتو در آن کشور شرکت دارند ملاقات کرد. ایالات متحده و دولت های میزبان غربی علی رغم اعتراض های بلگراد و روسیه از اعلام استقلال کوسوو از صربستان، پشتیبانی کردند.

پیشتر در روز چهاشنبه، جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در بلگراد خواستارمناسبات نیرومند جدید صربستان با ایالات متحده شد. او همچنین گفت واشنگتن انتظار ندارد صربستان برای جلب حمایت آمریکا از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، استقلال کوسوو را به عنوان پیش به رسمیت بشناسد.

XS
SM
MD
LG