لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

رد صلاحیت قاسم شعله سعدی و اکبر اعلمی دو نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی


محمود احمدی نژاد رییس جمهوری فعلی ایران ، محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران، مهدی کروبی ، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و رییس پیشین بنیاد شهید و میر حسین موسوی آخرین نخست وزیر ایران در دهمین انتخابات ریاست جمهوری به رقابت می پردازند.

بیش از ۴۰۰ نفر برای رقابت در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرده بودند. در میان نامزدهایی که بیشتر شناخته شده بودند و صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان رد شده، نام خانم رفعت بیات، اکبراعلمی و قاسم شعله سعدی دیده می شود که هرسه این افراد پیشتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بوده اند.

قاسم شعله سعدی دلیل رد صلاحیتش را نامه ای می داند که ٧ سال پیش به آیت الله خامنه ای نوشته بود و درآن برخی از سیاستهای رهبررا نقد کرده بود.

آقای شعله سعدی درگفت وگویی با صدای آمریکا خود را حائز تمامی شرابط نامزدی ریاست جمهوری می داند و می گوید :" من رجل سیاسی هستم، دکترای علوم سیاسی دارم و این رشته را تدریس می کنم ، نماینده مجلس بودم ، حقوقدان هستم، در دادگاه های بین المللی از حقوق ایران دفاع کرده ام، نظام را قبول دارم و ازحسن شهرت هم برخوردارهستم".

قاسم شعله سعدی گفت انتظار دارد آیت الله خامنه ای دراین زمینه وارد عمل شده، دخالت کرده و صلاحیت او را تایید کند.

این نامزد رد صلاحیت شده می گوید در آیت الله خامنه ای درایتی سراغ دارد که می تواند دخالت کرده و از شورای نگهبان بخواهد تصمیم خود را اصلاح کند.

دیگر نامزد شناخته شده ای که شورای نگهبان صلاحیتش را رد کرده است اکبر اعلمی است.

رضا جلالی رییس ستاد انتخاباتی معتقد است دلیل رد صلاحیت آقای اعلمی به جریان طرح عدم کفایت محمود احمدی نژاد در مجلس هفتم شورای اسلامی برمیگردد.

رضا جلالی به صدای آمریکا گفت که آقای اعلمی حتی وزرای امنیتی دولت را به پای میز پاسخگویی در مجلس فراخواند.

سخنگوی ستاد اکبر اعلمی احتمال اعتراض آقای اعلمی را بسیار کم می داند. او همچنین گفت حمایت آقای اعلمی ازدیگرکاندیداها امری بسیارنا محتمل است.

XS
SM
MD
LG