لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

وزیر امور خارجه ایتالیا سفر به ایران را لغو کرد


وزیرامور خارجه ایتالیا سفر به ایران را لغو کرده است. این اقدام پس از آن صورت گرفت که مقامات ایران از او خواستند با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری به جای تهران در سمنان، محلی که درآن یک آزمایش موشکی انجام گرفت، ملاقات کند.

فرانکو فراتینی قرار بود شامگاه چهارشنبه برای گفت و گو با احمدی نژاد در مسایل امنیت منطقه ای رهسپار ایران شود. وزارت امور خارجه ایتالیا می گوید فراتینی درخواست تغییر محل ملاقات را، که بامداد چهارشنبه دریافت کرد، نپذیرفت.

احمدی نژاد روز چهارشنبه در سمنان اعلام کرد ایران موشک جدیدی را آزمایش گرده است.

ایتالیا می گوید فراتینی از این که فرصتی برای بررسی راه های کمک ایران به تثبیت وضع در افغانستان و پاکستان از دست رفت، ابراز تاسف کرد. از زمانی که احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ به ریاست جمهوری برگزیده شد، فرانینی بلندترین مقام یک کشور عضو اتحادیه اروپا می بود که از ایران دیدن می کند.

اکثر دولت های اتحادیه از دیدارهای سطح بالا در ایران، به دلیل خودداری آن از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم پرهیز کرده اند.

ایتالیا شریک اصلی بازرگانی ایران در اتحادیه اروپا است.

شرکت دولتی مهندسی و توسعه نفت ایران روز چهارشنبه گفت شرکت ایتالیایی انی (Eni) ابراز علاقه کرده است در توسعه سومین مرحله میدان نفت دارخوین در جنوب غربی ایران شرکت کند.

XS
SM
MD
LG