لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

ايالات متحده: منافع مشترک می تواند موجب گسترش همکاری و تفاهم بین ايران و آمريکا شود


ايالات متحده: منافع مشترک می تواند موجب گسترش همکاری و تفاهم بین ايران و آمريکا شود
ايالات متحده: منافع مشترک می تواند موجب گسترش همکاری و تفاهم بین ايران و آمريکا شود

ایالات متحده بر این باور است حوزه هایی که ایران و آمريکا در آنها منافع مشترکی دارند، می تواند موجبات گسترش همکاری و تفاهم بین دو کشور را فراهم آورد، حتی در حالی که ایالات متحده تاکید می کند مهم است ایران تعهدات بین المللی خود را انجام دهد.

تثبیت افغانستان حوزه ای است که در آن آمريکا و ایران هدفی مشترک دارند. کاهش بلای قاچاق مواد مخدر حوزه دیگری است. در هر دو مورد ایران و آمريکا همکاری های سازنده ای داشته اند. دفاع از خلیج عدن در برایر حملات دزدان دریایی سومالی سومین حوزه است.

در سال گذشته، دزدان دریایی به بیش از یکصد حمله علیه کشتی های بازرکاتی در منطقه دست زده اند. تلویزیون دولتی ایران گفت دزدان دریایی در ماه مارس یک کشتی ایرانی را باتهام جعلی ماهیگیری غیرقانونی تسخیر کردند، و نوامبر گذشته آنها یک کشتی باربری را که در اختیار ایران بود، ربودند. محمد خزاعی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، در نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل گفت کشتی های جنگی ایران به تامین ایمنی تجارت دریایی در منطقه و در یک آبراه مهم کمک خواهند کرد.

ایالات متحده معتقد است کار با شریکان بین الملی برای تقویت امنیت در دریاهای باز، کارسازترین راه برای مخالفت با فعالیت مخرب دسته های لجام گسیخته و یاغی دزدان دریایی است که تاثیری منفی بر ایمنی دریایی، بازرگانی جهانی، رساندن کمک های انساندوستانه به شرق آفريقا و تجارت و توسعه منطقه ای دارد.

در اوائل سال جاری، ایالات متحده نقش اصلی را در تشکیل گروه تماس برای خنثی کردن دزدی دریایی در نزدیکی سواحل سومالی بر عهده گرفت. این گروه در حال حاضر ۲۸ کشور و شش سازمان بین المللی را در بر می گیرد- اتحادیه آفريقا، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، سازمان دریانوردی بین المللی، ناتو و دبیرخانه سازمان ملل متحد. گسترش گروه تماس ادامه دارد، و چندین کشور دیگر نیز ابراز علاقه کرده اند در آن مشارکت کنند.

ایالات متحده همچنین امیدوار است همکاری جدیدی را برای مقابله با دزدی دریایی با شریکان غیر سنتی امنیت دریایی مانند چین، هند و روسیه تقویت کند. ابراز علاقه ایران به مشارکت در کوشش برای مقابله با دزدی دریایی، خبری خوشایند است.

XS
SM
MD
LG