لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۰۳:۳۲

کلینتون: گفت و گو با ایران محدودیت زمانی خواهد داشت


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی، موجب خواهد شد یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه به راه بیافتد، رویدادی که به نفع ایران نخواهد بود.

کلینتون این نظر را روز چهارشنبه در کمیته تخصیص اعتبارات سنا و چند ساعت پس از آن ابراز داشت که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد ایران موشک دوربرد جدیدی را آزمایش کرده است. کلینتون بی آنکه مستقیما به آزمایش موشکی ایران اشاره کند، گفت دولت اوباما با دست یابی ایران به توانایی تسلیحات اتمی مخالف است.

او توانایی اتمی ایران را «تهدیدی فوق العاده» توصیف کرد و گفت ایالات متحده برای متقاعد ساختن تهران که اگر سلاح های اتمی تولید کند امنیت آن کمتر خواهد شد، دیپلماسی را دنبال خواهد کرد.

کلینتون همچنین گفت تعامل با ایران احتمالا پس از انتخابات ریاست جمهوری در ماه آینده آغاز خواهد شد. او یادآور شد چنین گفت و گویی یک محدودیت زمانی خواهد داشت. وزیر امور خارجه آمریکا گفت مخالفت منطقه ای با دست یابی ایران به تسلیحات اتمی، آنچه را او «اتحادی» بین اسراییل و بسیاری از کشورهای عرب نامید، به وجود آورده است.

کلینتون ابراز امیدواری کرد این منافع مشترک دیپلماسی با ایران را تقویت کند و امکان حل منافشه اسراییل و فلسطییان را افزایش دهد. کلینتون می گوید دولت اوباما متعهد است از به وجود آمدن یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی و تمام پیامدهای ناشی از آن جلوگیری کند.

پیشتر، احمدی نژاد گفت ایران موشک پیشرفته جدیدی را آزمایش کرده است که می تواند به اسراییل، جنوب اروپا و پایگاه های آمریکا در خاورمیانه برسد.

به گزارش رسانه های دولتی ایران، احمدی نژاد روز چهارشنبه در سخنانی در جمع مردم سمنان گفت ارتش ایران موشک «سجیل» را که حدود ۲ هزار کیلومتر برد دارد، با موفقیت آزمایش کرد، و موشک به هدف مورد نظر برخورد کرد. این موشک زمین به زمین که با سوخت جامد کار می کند، شکل جدید موشک «سجیل» است که ایران گفت آن را در ماه نوامبر آزمایش کرده است.

ایالات متحده آزمایش قبلی را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانست و محکوم کرد. مقامات آمریکایی می گویند به نظر می رسد پرتاب موشک موفقیت آمیز بود، و آنها سعی دارند جزییات بیشتری درباره آن به دست آوردند.

یک سخنگوی پنتاگون گفت ادعای ایران که موشک جدیدی را آزمایش کرده است، با نگرانی های آمریکا در مورد کوشش های تهران برای تولید موشک و اجرای برنامه اتمی تطبیق می کند.

معاون وزارت امور خارجه اسراییل گفت جدیدترین پرتاب موشک در ایران باید کشورهای اروپایی را نگران کند، زیرا به این معنا است که ایران اینک موشکی در اختیار دارد که احتمالا قادر خواهد بود به قاره اروپا برسد. او گفت ایران سعی دارد موشکی با برد ۱۰ هزار کیلومتر، که خواهد توانست به آمریکا برسد، تولید کند.

احمدی نژاد در گذشته به تنش با غرب دامن زده و اسراییل را تهدید کرده است که باید از روی نقشه حذف شود. اسراییل توسل یه یک عمل نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران را رد نکرده است.

XS
SM
MD
LG