لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

صلاحیت احمدی نژاد، کروبی، موسوی و رضایی تأیید شد


ستاد انتخابات وزارت کشورجمهوری اسلامی روز چهارشنبه اسامی آقایان محمود احمدی نژاد، محسن رضایی میر قائد ، مهدی کروبی و میر حسین موسوی خامنه را به عنوان نامزدهایی که صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته، اعلام کرد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری فعلی ایران، محسن رضایی؛ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران، مهدی کروبی؛ رییس سابق مجلس شورای اسلامی و رییس پیشین بنیاد شهید و میر حسین موسوی؛ آخرین نخست وزیر ایران ، در دهمین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران رقابت می کنند.

بیش از ۴۰۰ نفر برای رقابت در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهور ی ایران ثبت نام کرده بودند. در میان نامزدهای شناخته شده تری که صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان رد شد، نام خانم رفعت بیات ، اکبر اعلمی و قاسم شعله سعدی دیده می شود که هر سه این افراد پیشتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بوده اند.

سخنگوی شورای نگهبان در روزهای پیش گفته بود در قانون تصریحی در مورد دریافت شکایتهای داوطلبان رد صلاحیت شده وجود ندارد اما شورای نگهبان شکایتها را بررسی خواهد کرد.

در اطلاعیه ای که ستاد انتخابات وزارت کشور در این رابطه منتشر کرده است آمده که نامزدهای تایید صلاحیت شده می توانند تبلیغات انتخاباتی خود را از صبح روز اول خرداد ماه آغاز کرده و تا پایان روز بیستم خرداد ماه ادامه دهند.

درخواست توضیح درباره مفهوم « رجل سیاسی » در قانون اساسی و رد صلاحیت زنان نامزد

این در حالی است که زهره الهیان، از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس مجلس خواست تا برای مشخص شدن مفهوم « رجل سیاسی » در اصل ۱۱۵ قانون اساسی از شورای نگهبان استفسار کند.

بر اساس آنچه در قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده، رییس جمهوری باید از میان رجل سیاسی و مذهبی انتخاب شود اما تفسیرهایی که از این اصل شده تاکنون ریاست جمهوری زنان را ناممکن کرده است.

در نامه خانم الهیان با اشاره به اثرات مثبت مشارکت در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران آمده است در قرآن نیز به حکمرانی ملکه سبا و ویژگی های مثبت این حاکم زن اشاره شده است.

در دوره فعلی و دوره های پیشین انتخابات ریاست جمهوری، ده ها زن به عنوان نامزد ثبت نام کرده اند اما تا کنون صلاحیت هیچ زنی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری تایید نشده است.

رای گیری از بامداد روز جمعه، بیست و دوم خرداد ماه آغاز می شود.

XS
SM
MD
LG