لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

نگرانی های غرب از مقاصد نظامی ايران با آزمايش جديد موشکی بيشتر ميشود


* آمريکا ميگويد ايران با آزمايش های موشکی فقط منزوی تر ميشود

نيويورک تايمز زير عنوان "ايران ميگويد موشک ميان برد جديدی آزمايش کرده است" ضمن نقل خبری که ايرنا، خبرگزاری دولتی ايران، به استناد سخنان محمود احمدی نزاد رئيس جمهوری در باره آزمايش نوع تکميل شده موشک زمين به زمين موسوم به سجيل ۲ منتشر ساخته است می نويسد در واشنگتن، ايان کلی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت دولت گزارشهای خبری حاکی از شليک اين موشک را دريافت کرده است.

نيويورک تايمز می نويسد وی افزود که اقداماتی از قبيل پرتاب موشک فقط می تواند ايران را بيشتر منزوی کند و مقاصد ايران، بخصوص برنامه اتمی اش را زير سئوال ببرد.

نيويورک تايمز می نويسد اعلام اين خبر به احتمال قوی نگرانی های اسرائيل را تقويت ميکند که توسط بنجامين نتانياهو نخست وزير آن کشور در باره مقاصد منطقه ای ايران به عنوان يک قدرت نظامی و سياسی تشريح شده است.

* نگرانی های غرب از مقاصد نظامی ايران با آزمايش جديد موشکی بيشتر ميشود

هاآرتض زير عنوان "ايران ميگويد ما موشکی را با موفقيت آزمايش کرديم که می تواند به اسرائيل اصابت کند" با اشاره به اظهارات روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران در مورد آزمايش موفقيت آميز موشک جديد پيشرفته سجيل ۲ با برد دوهزار کيلومتر، که می تواند به اسرائيل، جنوب شرقی اروپا و پايگاههای آمريکا در خليج فارس اصابت کند، می نويسد اعلام اين آزمايش دو روز پس از آن صورت گرفت که باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا از آمادگی برای پيگيری تحريم های شديد تر بين المللی در صورت ناکامی تلاش های آمريکا برای گشودن باب گفتگو با ايران در باره برنامه اتمی اش خبر داده بود.

هاآرتض می نويسد به احتمال قوی اعلاميه ايران در باره اين آزمايش نگرانی های غرب را راجع به مقاصد نظامی ايران بيشتر خواهد کرد.

* ايران موشک جديد را زودتراز آنچه کارشناسان آمريکائی و روسی پيش بينی ميکردند آزمايش کرد

جروسلام پست زير عنوان "احمدی نژاد ميگويد ايران موشکی با برد ۲۰۰۰ کيلومتر شليک کرد" می نويسد احمدی نژاد اين خبر را درست يک روز پس از انتشار گزارش گروهی از دانشمندان و کارشناسان آمريکائی و روسی اعلام کرد که به پيش بينی آنها شش تا هشت سال طول می کشد تا ايران يک موشک داری کلاهک اتمی را با برد دو هزار کيلومتر توليد کند.

جروسلام پست می نويسد انستيتوی ايست وست ، که چالش های جهانی را بررسی ميکند، ميگويد شش کارشناس آمريکائی و شش کارشناس روسی را برای نخستين بار گرد هم آورد تا در باره تهديد اتمی و موشکی ايران ارزيابی مشترکی ارائه دهند.

جروسلام پست می نويسد گزارش اين کارشناسان که توسط انستيتو منتشر شد يادآوری ميکند که ايران داشتن برنامه ای تسليحاتی را تکذيب کرده است ، اما همين گزارش می گويد دولت به پرسش های مطرح شده در باره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی خود پاسخ هائی قانع کننده نداده است.


*پرزيدنت اوباما می تواند پيشرفت رويکرد به ايران را تا پايان سال جاری ارزيابی کند

واشنگتن تايمز در يک گزارش اختصاصی زير عنوان "آمريکا؛ اسرائيل گروه کاری در باره ايران تشکيل ميدهند" می نويسد مقامات آگاه از مذاکرات دو کشور روز سه شنبه گفتند آمريکا و اسرائيل بی سرو صدا در حال شکل بخشيدن به يک گروه کاری سطح بالا برای ارزيابی پيشرفت رويکرد پرزيدنت اوباما به ايران و مبادله اطلاعات راجع به برنامه تسليحات اتمی جمهوری اسلامی هستند.

واشنگتن تايمزمی نويسد توافقی که روز دوشنبه در ملاقات ميان بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل و آقای اوباما حاصل شد به آمريکا برای گفت وشنيد با دولت جديد اسرائيل کانالی مشخص عرضه ميکند، و در مورد هر گونه برنامه احتمالی نظامی که اسرائيل در صورت شکست ديپلماسی ممکن است تدوين کند، وايران قابليت تسليحاتی اتمی را توسعه دهد، نيز ابزاری برای محاسبه بوجود می آورد.

واشنگتن تايمز می نويسد مقامات اسرائيلی گفتند گرچه آقای نتانياهو علنا برنامه رئيس جمهوری را برای مذاکره با ايران تائيد کرد، اما در عين حال بر جدولی زمانی برای مذاکره نيز تاکيد گذاشت، و خواستار تعهدی قاطع از سوی آقای اوباما در اين باره شد که اگر ديپلماسی نتواند ايران را به متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم متقاعد کند، چه خواهد شد.

واشنگتن تايمز می نويسد آقای اوباما از تعيين ضرب الاجلی برای ديپلماسی خودداری کرد اما گفت وی قادر خواهد بود پيشرفت رويکرد آمريکا به ايران را تا پايان سال ارزيابی کند.

واشنگتن تايمز می نويسد آقای نتانياهو پس از ملاقات دوشنبه به خبرنگاران اسرائيلی گفت وی با آقای اوباما در باره ايران به تفاهمی عالی رسيده است و رئيس جمهوری ميداند ايران تهديدی است که بايد با آن مقابله شود.XS
SM
MD
LG