لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

یک سوم مردم جهان شبها را در تاریکی سپری می کنند


تقریبا یک سوم مردم جهان شبها را در تاریکی سپری میکنند، و بدلیل تاریکی آنها میترسند که از منزل خارج شوند، نمیتوانند کتاب بخوانند، آشپزی یا خیاطی کنند، یا اصولاهیچ نوع کاری انجام دهند بجز اینکه بخوابند. ولی مارک بنت یکی از بازرگانان اهل تگزاس در صدد است که با بکار بردن چراغ قوه هائی که از انرژی نور آفتاب نیرو میگیرند وضعیت را عوض کند وشبها منازل فقیر دهکده ها را روشن کند.

از نظر بسیاری مارک بنت یک قهرنان است ولی او خودش را شخص خوش شانسی میداند که توانسته با فراهم آوردن نور به مردم کمک کند.
او میگوید: " آخرین کسی که میشود فکر کرد که ممکن در کار چراغ قوه باشه منم، ولی من واقعا فکر میکنم که خداوند من را در زندگیم به این راه هدایت کرده."

اختراع بنت چراغ قوه ساده ایست که با نور آفتاب شارژ میشود و ساعت ها در شب برای کارهای مختلف مثل خواندن میتوان از آن استفاده کرد.

بنت میگوید: " بیشتر بچه ها در ممالک در حال توسعه برای زنده ماندن باید کار کنند و روزها وقتی برای خواندن ندارند"

مارک بنت در سال ۱۹۹۰ زمانی که در آفریقا بعنوان دیپلمات آمریکائی کار میکرد به فکر درست کردن چراغ قوه با انرژی نور آفتاب افتاد. در سال ۲۰۰۶ او شرکت "سان نیت سولار" را در هيستون در تکزاس تاسیس کرد و شروع کرد به فراهم آوردن چراغ قوه های ساده برای مردم فقیر در آفریقا.

با استفاده از نظرات مصرف کننده ها در روستاهای فقیرنشین، بنت مدل های جدید را بهتر کرده مثلا چراغهای جدید با عبوردادن اشعه ها از لامپ های ایود میتوانند یک اطاق ۴X۴ متری را نور بدهند.

بنت در حالیکه با دستش نشان میدهد میگوید: " نگاه کن به نور درکف دست من در تمام سطح دستم نور پخش میشود دیگر فقط یک شعاع باریک نور نیست نوری کاملا پهن است."

شرکتها و مؤسسات خصوصی کوشش های بنت را حمایت کرده اند و درخواست توسط دوستداران فضای باز رو به فزونی است.
او امیدوار است که با تولید بیشتر و پخش گسترده تر کار سودمندی بشود.

"من فقط افتخار میکنم که قسمتی از آن کار باشم "، او ادامه میدهد: " من باورم نمیشه که ریاست آنرا داشته باشم همینکه سهمی در آن داشته باشم برایم افتخار بزرگی است.

بنت میگوید که فراهم کردن روشنی برای کسانی که به آن نیاز دارند کاری پر ارزش و ارضاء کننده ای است.

XS
SM
MD
LG