لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

کلینتون: آمریکا با دستیابی ایران به تسلیحات اتمی مخالف است


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی، موجب خواهد شد یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه به راه بیافتد.

کلینتون این نظر را روز چهارشنبه در کمیته تخصیص اعتبارات سنا و چند ساعت پس از آن ابراز داشت که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد ایران موشک دور برد جدیدی را آزمایش کرده است. کلینتون بی آنکه مستقیما به آزمایش موشکی ایران اشاره کند، گفت دولت اوباما با دست یابی ایران به توانایی تسلیحاتی اتمی مخالف است و برای متوقف ساختن در حال حاضر به فشار دیپلماتکی متکی است.

کلینتون توانایی اتمی را «تهدیدی فوق العاده» توصیف کرد و گفت هدف آمریکا این است که ایران را متقاعد سازد در صورت ادامه برنامه تسلیحات اتمی، امنیت آن کمتر خواهد شد.

پیشتر، احمدی نژاد گفت ایران موشک پیشرفته جدیدی را آزمایش کرده است که می تواند به اسراییل، جنوب اروپا و پایگاه های آمریکا در خاورمیانه برسد.

به گزارش رسانه های دولتی ایران، احمدی نژاد روز چهارشنبه در سخنانی در جمع مردم سمنان گفت ارتش ایران موشک «سجیل» را که حدود ۲ هزار کیلومتر برد دارد، با موفقیت آزمایش کرد، و موشک به هدف مورد نظر برخورد کرد. این موشک زمین به زمین که با سوخت جامد کار می کند، شکل جدید موشک «سجیل» است که ایران گفت آن را در ماه نوامبر آزمایش کرده است.

ایالات متحده آزمایش قبلی را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانست و محکوم کرد.

احمدی نژاد در گذشته به تنش با غرب دامن زده و اسراییل را تهدید کرده است که باید از روی نقشه حذف شود. اسراییل توسل یه یک عمل نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران را رد نکرده است.

XS
SM
MD
LG