لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

انتقاد گزارشگران بدون مرز از توقیف یاس نو


سازمان گزارشگران بدون مرز توقیف روزنامه اطلاح‌طلب یاس نو را یک روز پس از انتشار دوباره آن در تاریخ ٢٦ اردیبهشت محکوم کرد. یاس نو، روزنامه حزب مشارکت اسلامی است. این حزب، یکی از بزرگترین احزاب رسمی در جمهوری اسلامی است که از منتقدان اصلی دولت محمود احمدی نژاد به شمار می رود. یاس نو قرار بود به عنوان بازوی رسانه ای میرحسین موسوی، از نامزدهای مطرح کاندیدای ریاست جمهوری ایران عمل کند. در حال حاضر، روزنامه کلمه سبز، متعلق به میر حسین موسوی منتشر می شود.

همچنین، صالح نیکبخت وكيل روزنامه ياس نو، توقیف این روزنامه را خلاف قانون دانست. این وکیل دادگستری، با اشاره به سخنان سخنگوی قوه قضاییه گفت به صرف نامه دادستان تهران، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نمی‌تواند نشريه‌ای را توقيف كند. علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاييه به خبرنگاران گفت که نامه سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، دلالتی بر توقیف نشر یاس نو ندارد. وی اضافه کرد توقیف روزنامه یاس نو، به خاطر برداشت وزارت ارشاد اسلامی از این نامه بوده است. وکیل یاس نو می گوید با توقیف این روزنامه، دست کم پنجاه نفر بیکار شدند.

جایزه شجاعت برای روزنامه نگار ایرانی

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار ایرانی، برنده جایزه شجاعت در روزنامه نگاریِ بنياد بين‌المللی رسانه‌های زنان در سال ۲۰۰۹ ميلادی شد. به گفته اين بنياد گزارش‌های خانم بنی‌يعقوب در مورد موضوعات حساس سياسی و اجتماعی بارها موجب زندانی شدن وی شده است. بنياد بين المللی رسانه های زنان در سال ۱۹۹۰ ميلادی در واشينگتن، پايتخت آمريکا، توسط گروهی از زنان خبرنگار، بنيان گذاری شد.

رای دادگاه عباس پالیزدار اعلام می شود

رای دادگاه عباس پالیزدار، فردی که در چند سخنرانی شماری از مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی را به فساد های مالی سنگین متهم کرد، در چند روز آینده صادر می شود. به گفته سخنگوی قوه قضاییه، همه مقدمات پرونده پاليزدار برای صدور رای فراهم شده است. عباس پالیزدار، چهل ساله، خرداد ماه 87 توسط ماموران امنیتی بازداشت و اولین جلسه محاکمه اش، در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۷ در دادگاهی غیر علنی برگزار شد.

قوه قضاییه و مافیای مورد نظر احمدی نژاد

اصغر جهانگیر، رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه جمهوری اسلامی گفت مجموعه حفاظت اطلاعات قوه قضاييه، با مافيايی كه دولت محمود احمدی نژاد از‌ آن تعريف می‌كند، مواجه نشده است. به گزارش خبرگزاری ایلنا، رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه این مطلب را در واکنش به سخنان اخیرمحمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی اعلام کرد که از قطع دست های اصلی مافیای نفتی خبر داده بود. آقای احمدی نژاد روز گذشته گفته بود فقط تعدادی مافیا باقی مانده اند.

اعدام یک نفر در دزفول

یک مرد به اتهام نگهداری ۲۳کیلوگرم هرویین در دزفول اعدام شد. روزنامه ی کیهان، فرد اعدام شده را احمد معرفی کرده است. خبرگزاری فارس نیز از اعدام یک متهم به قتل به نام محمود، 25 ساله در شهر اصفهان خبر داده است. تاریخ این اعدام اعلام نشده است. نهاد های حقوق بشری می گویند، آمار اعدام شدگان در ایران از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد چهار برابر شده است.

XS
SM
MD
LG