لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

محاکمه آنگ سان سوچی برای دومین روز ادامه یافت


در برمه، محاکمه آنگ سان سوچی رهبر اوپوزیسیون روز سه شنبه برای دومین روز ادامه یافت. او متهم است که شرایط بازداشت خانگی اش را نقض کرده است.

پنچ شاهد دادستان در جلسه دربسته دادگاه شهادت دادند، از جمله افسران پلیس که یک شهروند آمریکائی را که در اوائل ماه جاری با شنا خود را به خانه ساحلی سان سوچی رساند ستگیر کردند.

انتظار می رود ۲۲شاهد علیه برنده جایزه صلح نوبل شهادت بدهند. وکلای سان سوچی می گویند اگر دادگاه به شنیدن شهادت ها با سرعت فعلی ادامه دهد، محاکمه ممکن است ظرف یک هفته تمام شود.

در این میان، محکوم ساختن دستگیری و محاکمه آنگ سان سوچی در سراسر جهان ادامه دارد. محاکمه بهانه ای تلقی می شود که دولت بتواند رهبر اپوزیسیون را تا انتخابات آینده در بازداشت خانگی نگاهدارد.

فرمانروایان نظامی برمه سال ۲۰۱۰را زمان برگزاری انتخابات، که بعنوان اقدامی برای تقویت قدرت ارتش مورد انتقاد قرار کرفته ، اعلام کرده اند.

حزب اتحادیه ملی برای دمکراسی، به رهبری آنگ سان سوچی ، در انتخابات سال ۱٩٩۰برنده شد، اما شورای نظامی حاکم نتایج رای گیری را برسمیت نشناخت.

سانگ سوچی در ۱٩سال گذشته ۱۳سال در بازداشت خانگی بوده است. قرار بود آخرین بازداشت شش ساله او روز ۲٧ماه مه منقضی شود. در صورت محکومیت، او با بالغ بر پنج سال زندان روبرو خواهد شد.

شریکان برمه در اتحادیه آسیای جنوب شرقی به ندرت از یکدیگر انتقاد می کنند، اما آنها نگرانی عمیق خود را از محاکمه ابراز داشته اند و هشدار داده اند که اعتبار برمه در خطر است.

XS
SM
MD
LG