لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

بایدن: آمریکا آماده است به کشورهای بالکان در پیشبرد مناسبات با غرب کمک کند


جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده آماده است به ملت های بالکان که می خواهند به بخش هایی از یک اروپای آزاد تبدیل شوند کمک کند.

بایدن روز سه شنبه در سخنانی در پارلمان بوسنی خطاب به قانونگذاران گفت برای کشورهای بالکان که به توسعه مناسبات نیرومند تری با اروپا و ورای آن از طریق کسب عضویت در اتحادیه اروپا و نانتو علاقمه مند هستند، «در باز است.»

بایدن از قانونگذاران خواست اختلافاتشان را کنار بگذارند و برای رسیدن به این هدف همکاری کنند.

معاون رییس جمهوری امریکا بامداد سه شنبه وارد سارایوو پایتخت بوسنی شد ، و در آنجا خاویرسولانا مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه به او پیوست.

آنها در پیشاپیش جلسه پارلمان با اعضای ریاست جمهوری جمعی کشور ملاقات کردند. سفیر ایالات متحده در بوسنی، و میانجی بین المللی ارشد در بوسنی هرزه گوین نیز در مذاکرات حضور داشتند .

دولت اوباما سعی دارد به تقویت مناسبات کشورهای منطقه کمک کند. در آنجا بیش از ۱۳سال پس از آن که قرار دادهای صلح دیتون بوسنی را میان مسلمانان، کروات ها و صرب ها تقسیم کرد، هنوز تنش باقی است.

جو بایدن روز چهارشنبه از صربستان دیدن خواهد کرد ، و روز پنجشنبه به کوسوو ، که به تازگی مستقل شده است، خواهد رفت.

او می گوید به رییس جمهوری صربستان خواهد گفت امریکا می خواهد م شاهد باشد که صربستان در جایگاه بر حق خود در اروپا می نشیند.

بایدن در بیانیه جداگانه ای که کاخ سفید منتشر کرد ، می گوید ایالات متحده از صربستان انتظار ندارد کوسوو را برسمیت بشناسد. با این حال، از بلگراد انتظار دارد با اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی در چستجوی راه هایی یرای بهبود کیفیت زندگی در دمکراسی جدید کوسوو همکاری کند.

XS
SM
MD
LG