لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

آنان که از جنوب می آیند – روز یکصد و چهاردهم


در همه سال های رادیو و بعد تلویزیون در صدای آمریکا، پر طرفدارترین برنامه ها، برنامه هایی بود که موضوع صحبت به نوعی به مهاجرت و مسائل مهاجرتی در آمریکا مربوط می شد و سوالات تمامی ناپذیری که به این گونه برنامه ها سرازیر می شد.

«رویای به آمریکا رسیدن» در همه این سال ها و اکنون، همچنان به قوت خود باقیست و هنوز در هر گوشه دنیا، هر خبر و تحول و تغییری در قوانین مهاجرتی آمریکا با دقت و وسواس از سوی بزرگ و کوچک در سراسر جهان دنبال می شود. اما برای خود آمریکا، کشوری که با همین مهاجرین و با همت آنان به شوکت امروز رسیده، وقتی صحبت از مهاجرت و مسائل مهاجرتی می شود، منظور اصلی و مسئله ای که سعی دارند با آن دست و پنجه نرم کنند، مهاجرین آن سوی مرز، مکزیک و دیگر اسپانیائی تبارهائیست که بسیارشان با نیروی محرکه «رویای شمال» قاچاقی پا به این سوی مرز می گذارند، نه به آسانی بلکه با قبول مخاطرات فراوان. بسیارشان سرانجام به «رویای شمال» خود تجسمی حقیقی می بخشندو بسیاری نیز دمشان به تله می افتد و برگردانده می شوند به مبدا تا شبی دیگر باز قدم به این سوی مرز گذارند و حکایت ادامه دارد.

با همه سخت گیری های سال های اخیر (منظور سال های بعد از یازدهم ستامبر ۲۰۰۱ است که نگرانی های امنیتی و تروریزم را نیز به مسئله مهاجرت مرتبط کرد) هنوز این روند ورود قاچاقی مهاجرین مکزیکی و اسپانیائی تبار به آمریکا و زندگی و کار در خفای آنان همچنان ادامه دارد.

حقیقت امر آن است که در این معامله دو طرف آنچنان نیازمند یکدیگرند که بدون دیگری کار هیچ کدام به سامان نمی رسد. برای مهاجر مکزیکی که با هزار بدبختی خودش را به این سوی مرز کشانده و در شهرهای بزرگ درون جامعه حل شده است، دو هدف اولیه و مشخص وجود دارد. اول به دست آوردن پولی که بتواند بخش عمده ای از آن را به «خانه» بفرستد تا نان خانواده ای تامین شود و دوم سعی در آوردن بقیه خانواده به آمریکا و بالاخره روزی به رویای گرین کارت دست یافتن و آزادانه در این سرزمین فعالیت کردن.

در این سو، آمریکا آنچنان نیازمند کارگر کارکن و مقرون به صرفه مکزیکی و اسپانیائی تبار است که جرخ اقتصاد خود را بدون این نیروی بزرگ کار لنگ می بیند.

در همین ایام اخیر فیلمی به وسیله یک فیلم ساز اسپانیش (اسپانیائی تبار) درست شده بود که نشان می داد اگر یک روز ایالت کالیفرنیا بدون کارگران اسپانیش باشد، چگونه تمامی این ایالت بزرگ و عظیم از حرکت باز می ایستد. این فیلم هر چند لحن شوخی و طنز داشت اما لحن بیان فیلم در حقیقت امر، خللی وارد نمی ساخت که آمریکا سخت نیازمند این نیروی کار کارکن و فعال است.

با این همه بازی قایم موشک اینور مرز با آن طرف همچنان ادامه می یابد و با همه صحبت ها و لوایحی که در طول سال ها در مورد صورتی قانونی بخشیدن به این قضیه مطرح می شود، در اصل موضوع کمتر تغییری پیدا شده و نیاز دو طرفه، این بازی را همچنان پر رونق باقی گذارده است.

در این میان مهاجرین از سرزمی های دیگر نیز گاه در تغییر و تحولات و وضع قوانینی که هدف اصلیش مهاجرین غیر قانونی از جنوب است، یا کلاهی گاه نصیبشان می شود و یا کلاهی از دست می دهند. بسیاری نیز در این سرزمین معتقدند، این قضیه را نه به صورت یک مشکل عظیم که باید به عنوان نشانه یک «برکت» نگریست و پذیرفت.

XS
SM
MD
LG