لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

گزارش سیاسی: کارزار تبلیغاتی دولت پاکستان برای جلب حمایت عمومی عملیات نظامی علیه طالبان


کاترین مادوکس، خبرنگار صدای آمریکا، اسلام آباد

در حالی که ارتش پاکستان به حمله های نظامی خود علیه جنگجویان طالبان در شمال غرب ادامه می دهد، مقامات ارشد دولت به منظور متحد کردن کشور و جلب حمایت افکارعمومی در این عملیات، کارزار تبلیغاتی به راه انداخته است.

انتشار بیانیه های عمومی و یا مصاحبه با رسانه ها برای یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان کارغیرمعمولی نیست. در واقع وی تقریبا" هر روز این کار را انجام می دهد.

اما طی چند روز گذشته، بیانیه های عمومی و کنفرانس های خبری نخست وزیر بیشتر به کارزاری شباهت دارند که با هدف جلب حمایت عمومی به عملیات نظامی دولت علیه جنگجویان طالبان درسوات برگزار می شوند.

رسانه های پاکستان این پیام ها را دریافت و بیانیه های وی و سایرمقامات بلندپایه پاکستان را ازشبکه های تلویزیونی ۲۴ ساعته کشورپخش می کنند.

نخست وزیر روز سه شنبه در همایش رهبران وعلمای مذهبی سخنرانی کرد.

آقای گیلانی از تصمیم دولت مبنی بر حمله شورشیان طالبان دفاع کرد و جنگجویان را به دلیل حمله به عبادتگاه ها، به چالش کشیدن قانون اساسی پاکستان و متهم کردن دولت به غیراسلامی بودن محکوم کرد.

آقای گیلانی گفت:« دولت موازی در پاکستان هیچ جایگاهی ندارد و ما فعالیت دولت در دولت دیگری را مجاز نخواهیم دانست. به جز صدور دستور عملیات نظامی ما هیچ گزینه دیگری نداشتیم.»

آقای گیلانی درضمن از رهبران مذهبی خواست تا در برابر تروریسم بایستند و به افکارعمومی ثابت کنند ماهیت اسلام با افراطی گری مغایر است.

آقای گیلانی و دیگر رهبران ارشد کشور روز دوشنبه پیام مشابهی را به دولتمردان سیاسی پاکستان ارسال کردند.

در همایشی که با حضور همه احزاب پاکستان دراسلام آباد برگزارشد، اکثریت سیاستمداران از عملیات نظامی علیه طالبان ابراز حمایت کردند و طالبان را به نقض معاهده صلح جنجال برانگیزی که اجرای قانون اسلامی سخت گیرانه دردره سوات را مجاز شمرد، متهم نمودند.

دیگر مقامات پاکستان نیز پیام مشابهی را ارسال می کنند.

قمر زمان کایرا، وزیراطلاعات پاکستان از عملیات نظامی هفته جاری در دره سوات دفاع کرده و گفته است:« دولت از جان ۱⁄۵ میلیون پاکستانی که به دلیل خشونت های منطقه آواره و بی خانمان شده اند، محافظت کرده و به آن ها غرامت می پردازد. امنیت وسلامت غیرنظامیان ازاهمیت بسیاری برخوردار است و دولت اطمینان حاصل خواهد کرد که به جمعیت غیرنظامی که درجنگ شرکت نمی کنند، حداقل آسیب وارد شود.»

به نظر می رسد روی سخن مقامات پاکستان به ایالات متحده نیزهست.

نخست وزیر، وزیراطلاعات و ژنرال اطهرعباس، سخنگوی ارتش به کرات تاکید کرده اند سلاح های اتمی پاکستان در امنیت کامل قراردارند. چنین اظهاراتی پس از گزارش رسانه های ایالات متحده ابراز شده اند که ابرازنگرانی عمیق مقامات ایالات متحده ازاحتمال دسترسی جنگجویان طالبان به سلاح های اتمی را منعکس کرده بودند.

در همین ضمن، ارتش پاکستان اعلام کرده ازاوایل ماه جاری که یورش ارتش به دره سوات آغاز شده، بیش ازهزارجنگجوی طالبان به قتل رسیده اند.

با این وجود، ارتش پاکستان ازتعداد غیرنظامیانی که دراین درگیری ها کشته شده اند، گزارشی منتشر نکرده اما از پیش روی نیروهای نظامی از دره سوات به منطقه جدید درکنترل طالبان خبرداده است.

XS
SM
MD
LG