لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

اخبار انتخابات


فرماندار تهران روز دوشنبه گفت سلامت انتخابات ریاست جمهوری با ساز و کار قانونی بیمه شده است. حسین طلا گفت در پایتخت بیش از ۵ میلیون و چهار صد هزار نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری هستند و بیش از ۳۰۰۰ شعبه در شهر تهران برای جمع آوری آرا پیش بینی شده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران نیز از برگزاری نشست نامزدهای ریاست جمهوری در اتاق بازرگانی خبر داده است. قرار است نامزدها در روز اول خرداد در اتاق بازرگانی ایران دیدگاههای اقتصادی خود را بیان کنند.

در همین حال نمایندگان تعدادی از داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری با رییس صدا و سیما نشستی را برگزار کردند. در این جلسه علاوه بر مسوولان صدا و سیما، بیژن نامدار زنگنه، مهدی کلهر، غلامحسین کرباسچی، داود دانش جعفری، مرتضی الویری و مزینانی حضور داشتند. آقای ضرغامی با بیان نقطه نظرات شورای نگهبان در مورد زمان قانونی انتخابات گفت به دلیل محدودیت زمانی قبل از اعلام رسمی اسامی نامزدها ضبط برنامه‌های تبلیغاتی را شروع می شود و برنامه های انتخاباتی صدا و سیما از اول خرداد ماه پخش خواهد شد.

**********

روز دوشنبه خبرگزاری کار ایران به نقل از جانشین فرماندهی نیروی مقاومت بسیج نوشت هیچ بسیجی اجازه ندارد در شاخه های بسیج ستادهای انتخاباتی فعالیت کند. حسین همدانی گفت در هیچ یک از ستادهای انتخاباتی شاخه بسیج وجود ندارد.

**********

نتیجه یک تحقیق که توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی منتشر شده است نشان می دهد شهروندان تهرانی به راستگویی و صداقت نامزدها را مهمترین ویژگی آنها می دانند. بر اساس این پژوهش موضوعات مورد نظر شهروندان تهرانی هنگام رای دادن به ترتیب بیکاری، گرانی، فساد اداری، قانونگرایی، عدالت اقتصادی و تخصص گرایی است.

**********

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، که قصد دارد برای دور دوم نیز در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند از طرح ویژه دولت برای توزیع سود نفت میان همه ایرانیان جهان خبر داد. آقای احمدی نژاد گفت این طرح، وابستگی ایران را به دیگران برای تامین منابع مورد نیاز صنعت نفت کاهش می دهد. محسن رضایی، دبیر تشخیص مصلحت نظام، و دیگر داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری می گوید اقتصاد فعلی در شان ملت ایران نیست. آقای رضایی گفت مشكل اين است كه پول‌و درآمد ملی به سمت بازارهای واقعی هدايت نمی‌شود و اقتصاد ايران، اقتصادی بدون هدف و رها شده است.

**********

میرحسین موسوی، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای در زمینه حقوق بشر و شهروندی منتشر کرده است. در این بیانیه بر رعایت حرمت و کرامت انسانها و حقوق بشر تاکید شده است. آقای موسوی بیانیه ای نیز در مورد اقوام ایرانی و خواسته های آنها منتشر کرده و در آن مساله توزیع عادلانه ثروت، منزلت اجتماعی و فرهنگی و امکان مشارکت در قدرت و مناصب مدیریتی را از مهمترین مطالبات اقوام ایرانی برشمرده است. در همین حال مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران بیانیه ای در مورد زنان منتشر کرده است. در بیانیه دبیر کل حزب اعتماد ملی به حمایت از زنان سرپرست خانواده، اشتغال زایی زنان و طرح های حمایتی برای زنان سالمند و معلول اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG