لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

ایران: باید به اوباما فرصت لازم برای تغییر داده شود


حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه گفت رییس جمهوری آمریکا در مصاحبهای كه با نيوزويک داشته عباراتی را تكرار كرده كه از جمله آنها اين بوده كه در ۳۰ سال گذشته راهبرد ما نسبت به ايران اشتباه بوده است و بايد اين رويكرد را اصلاح كنيم.

وی افزود: ما اين رويكرد را واقع بينانه میدانيم و همگان منتظر عملاند كه اين مساله در عمل به چه صورتی خواهد بود.

قشقاوی با تاكيد بر اينكه جمهوری اسلامی ايران معتقد است بايد به اوباما و دولت وی برای تغييرات فرصت عمل داد، خاطر نشان كرد: بايد اين فرصت را به آنها بدهيم وببينيم كه در عمل چه اتفاقی میافتد و مبنای قضاوت و ارزيابی ما مربوط به آنچه كه در عمل روی داده است، میشود.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، هفته گذشته در گفت وگو با هفته نامه آمریکایی نیوزویک به پرسش های خبرنگار این نشریه در خصوص برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران پاسخ گفته بود.

آقای اوباما در بخشی از اظهارات خود گفت: « زمانی که بحث امنیت ملی آمریکا مطرح می شود همه گزینه ها روی میز خواهد بود. آنچه من گفته ام این است که ما می خواهیم به ایران فرصتی بدهیم که خود را با هنجارها و نقش های بین المللی هم تراز کند. من فکر می کنم چنین چیزی در نهایت برای مردم ایران بهتر خواهد بود.»

رییس جمهوری آمریکا افزود:« به عقیده من این امکان وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران شاخص اسلامی بودن خود را حفظ کند و در عین حال عضو شایسته جامعه بین المللی باشد و همسایگانش را تهدید نکند.»

اوباما افزود تلاش دولت وی آن است که الگوی ۳۰ سال گذشته آمریکا در مواجهه با ایران را، که نتیجه ای برای منطقه نداشته است، کنار بگذارد.

رییس جمهوری آمریکا گفت از دشواری هایی چنین فرایندی آگاه است اما نمی داند تلاش کشورش برای دستیابی به چنین هدفی موفقیت آمیز باشد یا نه. وی افزود اگر ایران به رویکرد تازه آمریکا پاسخ مثبت ندهد آن گاه خود منزوی خواهد شد و موقعیت ایالات متحده در بسیج جامعه بین المللی علیه اهداف جمهوری اسلامی تقویت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG