لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

گزارش سیاسی:استراتژی آمریکا و ناتو در برابر شورشیان طالبان   


مردیت نوئل، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

گزارش تازه منتشر شده « بنیاد اعطای کارنگی برای صلح بین الملل» حاکی از آن است که نیروهای ناتو و ایالات متحده در افغانستان نباید سعی کنند در آینده نزدیک به توافق با طالبان دست یابند.

بنا به گفته تحلیل گران، طالبان که هم اکنون از دیدگاه بسیاری با بن بست روبرو شده ، دلیل چندانی برای مذاکره پیرامون یافتن راهکاری به منظور حل و فصل درگیری ها ندارند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید هدف آمریکا در افغانستان و پاکستان اخلال، انهلال و شکست القاعده و طالبان و پیشگیری از بازگشت آن ها به هر یک از این دو کشور می باشد.

آقای اوباما دستور اعزام بیش از ۲۰ هزار نیروی اضافی به افغانستان را صادر کرده است.

وی در ضمن دستور داده تا میزان کمک های اقتصادی و توان انسانی غیر نظامی آمریکا به هر دو کشور افزایش یابد.

زمانی که پرزیدنت اوباما روز ۲۷ مارس راهبرد جدید درافغانستان را اعلام کرد بر ضرورت آشتی و گفتگوی مجدد گروه هایی که سال های طولانی در جنگ بوده اند، تاکید نمود.

آقای اوباما گفت:« در کشور بسیار فقیری که چندین دهه درگیر جنگ بوده، صلح و آرامش بدون آشتی بین دشمنان دیرینه تثبیت نخواهد شد و تردیدی ندارم که تحقق چنین امری آسان نخواهد بود.»

آقای اوباما اذعان کرد هسته آشتی ناپذیری در دل طالبان وجود دارد که باید به کمک نیروی نظامی شکست داده شود اما برخی از گروه های شورشی را می توان به آشتی و بازگشت به بطن جامعه دعوت کرد.

اوباما خاطر نشان کرده است:« گروه هایی هستند که به اجبار و یا به ازای دریافت پول، سلاح به دست گرفته اند. این دسته از مردم افغان باید گزینه متفاوتی پیش روی خود داشته باشند و به همین دلیل ما برای تثبیت مراحل آشتی در هر استان، با رهبران محلی، دولت افغانستان و شرکای بین المللی همکاری می کنیم.»

گزارش جدیدی که از سوی بنیاد کارنگی منتشر شده توصیه می کند ایالات متحده و ناتو از هر گونه اقدام آشتی جویانه (در قبال طالبان) پرهیز کنند و چنین ایده ای را برای موفقیت در دستیابی به اهداف کشورهای غربی درافغانستان، زودهنگام و غیر ضروری خوانده است.

سعید جواد، سفیر افغانستان در ایالات متحده می گوید:« هنوز برای گشودن در مذاکره با شورشیان بسیار زود است و گفتگو با طالبان در شرایط کنونی که تهدید امنیتی وجود دارد، نابهنگام وگزینه سیاسی ضعیفی است. مذاکره با طالبان فقط زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که از موضع قدرت صورت گیرد. تا زمانی که طالبان تصور کند موفق شده است، برای گفتگو با هریک از طرفین ضرورتی نمی بیند.»

علی جلالی، وزیر کشور پیشین افغانستان و استاد دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن می گوید:« پیش از آن که دولت افغانستان و نیروهای ناتو کنترل بخش های وسیعی از کشور را در اختیار داشته باشند و اعتماد مردم را جلب کنند، طالبان برای قدم گذاشتن در مذاکرات صلح هیچ انگیزه ای نخواهد داشت. طالبان معتقد است دراین مبارزه پیروزمیدان است بنابراین درچنین شرایطی درافغانستان من تصور نمی کنم طالبان برای شرکت درمذاکرات جدی که درنهایت به صلح و ثبات و یا نوعی موافقت دوجانبه منجرشود، انگیزه و یا تمایلی داشته باشد.»

گزارش بنیاد کارنگی حاکی از آن است که موفقیت نظامی و سیاسی درافغانستان ممکن است اما نیازمند پیشرفت چشمگیر درعملکرد دولت افغان می باشد.

اشلی تلیس، استادیارارشد بنیاد کارنگی و نویسنده این گزارش می گوید:« دستیابی به پیروزی در افغانستان، نیازمند تثبیت یک دولت کارآمد است که بتواند قلمروهای ملی را کنترل کند، امنیت داخلی را فراهم نماید، حاکمیت پاسخگو داشته باشد و به توسعه اقتصادی توجه کند. دولت کنونی در افغانستان برای دستیابی به این اهداف راه طولانی پیش رو دارد.»

وی می گوید:« ناکارآمدی های موجود درحاکمیت افغانستان، به ویژه دربخشی از دولت و به طور خاص شامل بی قانونی، عدم پاسخگویی مقامات و به نوعی فساد سیاسی و شکست در ارایه خدمات اجتماعی به مردم افغان می باشد.»

برخی از نمایندگان کنگره ایالات متحده نگرانی های خود پیرامون تعهد نامحدود دولت اوباما به جنگ درافغانستان را ابراز کرده اند.

حتی رهبران حزب دموکرات نیز هشدار داده اند احتمالا" آقای اوباما فقط یک سال دیگراز حمایت سیاسی برای تداوم حضور در افغانستان برخوردار خواهد بود و پس از آن باید نیروهای نظامی را به کشور بازگرداند.

اشلی تلیس، تحلیلگر بنیاد کارنگی می گوید: « احتمالا" شکست دادن القاعده و طالبان به زمان بیشتری نیازخواهد داشت. ما تازه راهبرد جدیدی را آغازکرده ایم که مسیر آن دو یا سه سال دیگر طول خواهد کشید. ما نباید انتظار داشته باشیم پیش از این تاریخ تحول جدیدی رخ دهد.»

بنا به گزارش کارنگی، برقراری آشتی درافغانستان فقط در پی پیروزی نظامی و سیاسی و کاهش مقاومت شورشیان به دست خواهد آمد و با دستیابی به چنین موفقیتی، آشتی بین جنگجویان و دولت ناگزیر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG