لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

زنان کويتی برای نخستين بار کرسی پارلمانی کسب کردند


نتايج رسمی از شمارش آرا در انتخابات عمومی کويت نشان ميدهد چهار زن برای نخستين بار در تاريخ اين امير نشين خليج فارس کرسی های پارلمانی کسب کرده اند.

نتايج انتخابات روز شنبه در عين حال از پس رفت اسلاميون حکايت دارد، که سهم آنها از نيمی از پنجاه کرسی پارلمان به شانزده کرسی تنزل کرده است.

زنان کويتی در سال ۲۰۰۵ از حق رای دان و ورود به صحنه مبارزات انتخاباتی برای کسب کرسی در پارلمان برخوردار شدند، اما در دو انتخابات قبلی موفق به کسب حتی يک کرسی هم نشدند.

يکی از چهار برنده کرسی پارلمان در انتخابات اين بار معصومه ال مبارک وزير سابق بهداری از از اقليت شيعه است، که در سال ۲۰۰۵ در مقام اولين وزير زن در کويت وارد دولت شد. سه برنده ديگر عبارتند از اصيل ال عوادهی، و رولا دشتی از فعالان ليبرال، و صلوا ال جاسر، استاد دانشگاه.

خانم ال عوادهی اين رای گيری را يک پيروزی بزرگ برای زنان توصيف کرد.

بعضی ازسياستمداران بنيادگرای اسلامی از زنان خواسته بودند رای ندهند و از رفتن به صحنه مبارزات انتخاباتی اجتناب کنند. آنان می گويند مداخله زنان در سياست ناقض تعاليم اسلامی است.

شيخ صباح ال احمد آل صباح امير کويت در ماه مارس برای پايان دادن به درگيری قانون گذاران با وزيران پارلمان را منحل کرد و پس ازآن دستور داد انتخاباتی جديد انجام گيرد.

اين دومين باری بود که امير کويت در ظرف يک سال پارلمان را منحل می کرد. قانون گذاران دولت تحت سلطه خانواده امير را به فساد متهم کرده بودند و با برنامه های اقتصادی آن مخالفت می کردند.

اين مخالفت تصويب برنامه پنج ميليارد دلاری تحرک بخشيدن به اقتصاد و کمک به سيستم مالی کويت در مقابله با بحران جهانی مالی را به تعويق انداخت.

XS
SM
MD
LG