لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

گفت  گوهای اوباما و نتانیاهو درباره برنامه اتمی ایران


یک مشاور ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، می گوید آقای نتانیاهو بر آن است تا روز دوشنبه در ملاقات با رییس جمهوری آمریکا در شهر واشنگتن، توجه خود را به جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی معطوف دارد.

اوزی آراد، مشاور امنیت ملی اسراییل، روز یکشنبه اظهار داشت که کشور او از پیشرفت ایران در زمینه کسب قابلیت هسته ای نظامی نگران است. آقای نتانیاهو روز یکشنبه وارد واشنگتن شد و انتظار می رود پرزیدنت باراک اوباما پیرامون چشم اندار صلح میان اسراییل و همسایگان عرب آن گفتگو کند.

نتانیاهو گفته است که مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان بایستی بیشتر بر مسایل اقتصادی و امنیتی متمرکز باشد تا بر ایجاد یک کشور فلسطینی.

اما شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل ميگويد نخست وزير از توافقهای کابينه هاي پيشين اسرائيل که روند صلح را بر پايه راه حل دو کشوری شامل ميشود، مظابعت خواهد کرد

پرزيدنت اوباما به نوبه خود گفته است که یک راه حل دو کشوری برای بحران جاری اسراییل و فلسطینیان هسته مرکزی طرح او برای دستیابی به یک صلح جامع در خاورمیانه است.

در رابطه با خطر هسته ای جمهوری اسلامی ایران، مجله نیوز ویک چاپ آمریکا روز یکشنبه به نقل از پرزیدنت اوباما نوشت که پرزيدنت اوباما به سوی ایران دست گفتگو دراز کرده است تا به جمهوری اسلامی این فرصت را بدهد که خود را با معیارهای بین المللی تطبیق دهد. رییس جمهوری آمریکا با اینحال گفته است در صورتی که این روند ناکام گردد، هیچيک از گزينه های آمريکا منتفی نخواهد بود. اسراییل از قصد پرزیدنت اوباما برای گشودن باب گفتگو با ایران ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG