لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

نخستین زندانی پیشین بازداشتگاه گوانتانامو با یک هواپیمای نظامی آمریکا وارد خاک فرانسه شد


«لخضر بومدین» جمعه شب وارد خاک فرانسه شد، سرزمینی که بتواند در آن به آزادی زندگی کند. وی نخستین بازداشتی سابق گوانتانامواست که توسط یک کشور عضو اتحادیه اروپا پذیرفته شده است. وزارت امور خارجه فرانسه جمعه شب پس از ورود وی به خاک فرانسه اعلام کرد که «لخضر بومدین» شهروند ۴۲ ساله الجزایر از سوی نظام قضایی آمریکا بی گناه شناخته شده است.

«اریک شوالیه» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه پس از ورود وی به آن کشور در یک اطلاعیه کوتاه گفت «ما امیدواریم که وی بتواند مجدداً به زندگی عادی خود باز گردد.»

«لخضر بومدین» با یک هواپیمای نظامی ارتش آمریکا وارد خاک فرانسه شد و برای انجام آزمایش های مختلف پزشکی به یک بیمارستان نظامی فرانسه فرستاده شد. پس از آن وی به آپارتمانی که دولت فرانسه در اختیارش گذاشته نقل مکان خواهد کرد تا خود را مجدداً با زندگی عادی گذشته اش همآهنگ کند.

لخضر بومدین بازداشتی پیشین بازداشتگاه گوانتانامو با استفاده از یک روادید ویژه وارد خاک فرانسه شده است. این روادید به وی اجازه نمی دهد که آزادانه در داخل محدوده «شنگن» رفت و آمد کند.

کشورهای اروپایی عضو پیمان "Shengen" کنترل مرزی را بین خود برداشته اند و مدتهاست که حدود ۴۰۰ میلیون اروپایی آزادانه در داخل این محدوده سفر می کنند.

روز چهارشنبه وکیل مدافع بازداشتی سابق زندان گوانتانامو گفت موکلش حدود هفت سال و نیم در آن بازداشتگاه تحت کنترل شدید بوده است.

«لخضر بومدین» در سال ۲۰۰۱ میلادی و کمی پس از حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر به نیویورک و واشنگتن در «سارایوو» پایتخت بوسنی هرزه گوین بازداشت شد. وی توسط مقامات محلی در اختیار مقامات آمریکایی قرار گرفت و گفته شد که قصد حمله به سفارت آمریکا را داشته است. «بومدین» تنها چند روز پس از افتتاح گوانتانامو به همراه پنج زندانی دیگر به آن بازداشتگاه اعزام شد اما سرانجام توانست در نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی پس از سالها مبارزه قضایی و تصمیم دیوان عالی – تصمیمی که به نام او به ثبت رسیده است – بیگناهی اش را به اثبات برساند. چهار الجزایری دیگر نیز همزمان با وی بی گناه شناخته شدند.

ایالات متحده آمریکا امیدوار است که ۳۰ بازداشتی دیگر زندان گوانتانامو توسط سایر کشورهای اروپایی پذیرفته شوند. آنان یا از سوی دادگاه فدرال و یا از سوی وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – بی گناه شناخته شده اند. این افراد نمی توانند به کشورهای زادگاه خود بازگردند زیرا ممکن است با خطر محاکمه یا زندان مواجه شوند.

XS
SM
MD
LG