لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

وزیر دفاع اسراییل: نتانیاهو ممکن است راه حل دو کشوری را قبول کند


اهود باراک وزیر دفاع اسراییل می گوید بنیامین نتانیاهو نخست وزیر ممکن است بزودی تاسیس یک کشور فلسطینی را تایید کند.

باراک روز شنبه به تلویویزون کانال ۲ اسراییل گفت به باور او نخست وزیر ممکن است موضع خود را زمانی که با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا ملاقات می کند تعییر دهد. این دیدار قرار است روز دوشنبه در واشنگتن صورت گیرد.

نتانیاهو بارها با خودداری از حمایت از راه حل دو کشوری برای مناقشه اسراییل و فلسطینیان، که دولت های قبلی اسراییل با آن مواففقت کرده اند، مقامات آمریکایی را برآشفته ساخته است.

یک عضو حزب لیکود نتانیاهو روز شنبه گفت او بر این عقیده است که نخست وزیر موضع خود را تغییر نخواهد داد.

«اوفیر آکونیس» عضو پارلمان، یک کشور احتمالی فلسطین را «حماستان» نامید، اشاره او به جناح حماس بود که نوار غزه را در کنترل خود دارد و از شناسایی اسراییل یا تقبیح خشونت خودداری می کمند.

در مجمع اقتصادی جهان در اردن، صائت اریغات، مذاکره کننده فلسطینی گفت امیدوار است نتانیاهو ندای رییس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران جهان را برای حمایت از راه حل دو کشوری بشنود.

او همچنین گفت بقیه جامعه بین المللی نیاز دارد اسراییل را وادار سازد توسعه محله های یهودی نشین در کرانه غربی را متوقف کند.

در این میان، ملک عبدالله پادشاه اردن به خبرگزاری فرانسه گفت ایالات متحده یک طرح جدید «فراگیر» صلح را آماده می کند.

او حاضر نشد جزییاتی ارائه دهد اما گفت امیدوار است این طرح بزودی اعلام شود. ملک عبدالله همچنین هشدار داد که بدون یک توافق بادوام برای صلح، جهان بهای سنگینی خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG