لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

وزارت دفاع افغانستان: در حمله هوایی ۳ مه ۱۴۰ غیر نظامی کشته شدند


دولت افغانستان می گوید تحقیقاتی که انجام گرفته نشان داده است در حادثه ای که در آن هواپیماهای جنگی آمریکا درغرب افغانستان درگیر بودند، ۱۴۰ غیر نظامی کشته شدند.

شمار رسمی کشته شدگان که وزارت دفاع افغانستان روز شنبه اعلام کرد، آن واقعه را به یکی از مرگبارترین حوادث برای غیر نظامیان از سال ۲۰۰۱ که نیروهای آمریکایی جنگ با طالبان را آغاز کردند، تبدیل می کند. مقامات افغان می گویند اکثر کشته شدگان کودک بودند.

ارتش آمریکا گفته است در جریان نبرد با ستیزه گران طالبان در ناحیه بالا بلوک ولایت فراه در ۳ ماه مه، تعدادی غیر نظامی کشته شدند. ارتش می گوید شمار دقیق تلفات نمی تواند مشخص شود زیرا اجساد پیش از آن که تحقیقگران به محل برسند دفن شده بودند.

ارتش آمریکا همچنین طالبان را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان «سپرهای انسانی» استفاده می کند. و خود درباره این حادثه به تحقیق پرداخته است.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان خواهان پایان گرفتن حملات هوایی شده است.

در رویدادی جداگانه، ارتش آمریکا می گوید چهار پیمانکار آمریکایی در اوایل ماه مه بسوی یک خود رو غیر نظامی در کابل تیراندازی کردند و دست کم دو افغان مجروح شدند. پیمانکاران برای یک شرکت امنیتی خصوصی که قبلا بلک واتر نامیده می شد، کار می کردند. این شرکت در حادثه تیراندازی در بغداد در سال ۲۰۰۷، که در آن دست کم ۱۷ شهروند عراقی کشته شدند، درگیر بود.

XS
SM
MD
LG