لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

اوباما و نتانياهو ايران را زير ذره بين ميگذارند


* اسرائيل به آمريکا اطمينان داده است پيش از مشورت با واشنگتن عليه ايران اقدامی نظامی انجام ندهد

نيويورک تايمز زير عنوان "نتانياهو با اوباما در شرايطی ملاقات ميکنند که اولويت های آمريکا تغيير کرده است" با اشاره به برنامه ملاقات روز دوشنبه باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا با بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در کاخ سفيد واشنگتن می نويسد هر دو کشور ايران را تهديدی بزرگ در منطقه می شناسند، اما در مورد راههای مقابله نظراتی کاملا متفاوت دارند. دولت اوباما برای پيگيری طرح تماس های ديپلماتيک با تهران خواستار وقت است، و اسرائيل هشدار ميدهد در حاليکه ايران در کار ساختن بمب اتمی است نمی تواند منتظر بماند و دست روی دست بگذارد.

ني.يورک تايمز با اين يادآوری که دو هفته پيش لئون پانتا رئيس سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا ملاقاتی کاملا بی سر و صدا با آقای نتاياهو در اورشليم داشت می نويسد مقامات ميگويند دولت اسرائيل به آمريکا اطمينان داده است پيش از مشورت با واشنگتن اقدامی نظامی عليه ايران انجام نميدهد. اما در عين حال تلويحا نيز گفته است فقط يک سال صبر ميکند که آمريکا ثمربخشی حسن نيت از طريق رويکرد ديپلماتيک را نشان دهد.

* نتاياهو ميگويد پاپ گفته است تمامی نظرات ضد يهود و نفرت برانگيز را تقبيح و محکوم ميکند

بوستون گلوب زير عنوان"نتانياهو از پاپ خواستار تقبيح و محکوم کردن تهديد ايران شد" می نويسد بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل از پاپ بنديکت شانزدهم درخواست کرده است صدای خود را عليه خواست ايران برای نابود کردن اسرائيل به گونه ای قابل شنيدن بلند کند.

بوستون گلوب با اين يادآوری که اين دو در پی درخواست قاطعانه پاپ برای تاسيس کشوری فلسطينی ملاقات کردند- که نتانياهو از تائيد آن امتناع ورزيده است- می نويسد آنان پانزده دقيقه مذاکراتی رو در رو داشتند که واتيکان گفت بر پايه چگونگی پيشبرد روند صلح متمرکز بود.

بوستون گلوب می نويسد اما نتانياهو در اظهاراتی که پس از اين مذاکرات از تلويزيون پخش شد به مسئله فلسطينيان اشاره ای نکرد و بجای آن ايران را زير ذره بين گذاشت.

بوستون گلوب می نويسد نتانياهو راجع به مذاکراتش با پاپ گفت از او درخواست کردم در مقام شخصيتی معنوی صدای خود را مداوما و به گونه ای شنيدنی عليه اعلاميه هائی بلند کند که از ايران با نيت نابودی اسرائيل صادر ميشود.

بوستون گلوب اظهارات نتانياهو را نقل ميکند که ميگويد پاپ به او گفته است تمامی موارد ضد يهوديت، و تنفر برانگيزرا تقبيح ميکند.


* آمريکا ميخواهد مانع ازسوء استفاده ايران از منازعه اسرائيلی- فلسطينی شود

واشنگتن تايمز زير عنوان "نماينده مخصوص ميگويد ايران مسئله اصلی در خاورميانه است" می نويسد فرستاده دولت اوباما به منطقه خاورميانه روز پنجشنبه گفت برنامه اتمی ايران و نفوذ فزاينده منطقه ای آن جايگزين نگرانی اصلی دولت های خاورميانه در مورد منازعه اسرائيلی-فلسطينی شده است.

واشنگتن تايمز می نويسد جفری فلتمن کفيل مديريت کل وزارت امورخارجه آمريکا در امور خاورنزديک به کميته مناسبات خارجی سنا در جريان رسيدگی به تائيد صلاحيت اش گفت نگرانی از ايران به تحولی عمده در منطقه مبدل شده است.

واشنگتن تايمز می نويسد آقای فلتمن گفت پنج، شش، هفت سال پيش وقتی به منطقه میرفتيد، تقريبا همه جا، نخستين موضوعی که مطرح ميشد منازعه اسرائيلی- فلسطينی بود. امروز هر کجا میرويد راجع به ايران می شنويد.

واشنگتن تايمز می نويسد آقای فلتمن گفت گرچه نگرانی های راجع به ايران توسط مقامات در منطقه قبل از هر موضوع ديگری مطرح ميشود، ما ميخواهيم منازعه اسرائيلی- فلسطينی حل و فصل شود تا يکی از ابزارهای مورد استفاده ايران برای منحرف ساختن اذهان از آنچه که ايران انجام ميدهد، از ميان برداشته شود.

واشنگتن تايمز می نويسد آقای فلتمن ايران را خرابکاری خواند که روند صلح عرب- اسرائيلی را از طريق حمايت خود از گروه ستيزه گر فلسطينی حماس مسلط بر غزه، و حزب الله لبنان، دنبال ميکند.

واشنگتن تايمز می نويسد وی گفت با توجه به نگرانی های مشترک بين المللی و منطقه ای در باره رفتار ايران، ما ميخواهيم بعضی فرصت ها را پيگيری کنيم.

XS
SM
MD
LG