لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

تونی بلر: فرصت دستیابی به صلح خاورمیانه را باید مغتنم شمرد


تونی بلر فرستاده ویژه خاورمیانه و نخست وزیر سابق بریتانیا روز پنجشنبه درباره جوانب روند صلح در منطقه، در کمیته روابط خارجه سنای ایالات متحده توضیحاتی داد. سخنان آقای بلر در این کمیته تنها چند روز پیش از سفر نخست وزیر اسرائیل به آمریکا و دیدار با باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده ، ایراد شد.

تونی بلر به عنوان فرستاده ویژه به منطقه در رأس گروه چهارگانه صلح خاورمیانه روز پنجشنبه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا سخن گفت. نخست وزیر سابق بریتانیا با اعلام این که « اینک فرصتی مغتنم » برای تمامی حامیان راه حل « دو کشور مستقل در کنار هم » فراهم آمده است نسبت به ایجاد کشورهای مستقل اسرائیل و فلسطین به مثابه دو همسایه صلح طلب، اظهار امیدواری کرد.

آقای بلر در سخنان خود گفت:« پرزیدنت اوباما تصریح کرده که پیشبرد مذاکرات درباره راه حل دو کشور مستقل در کنار هم در اولویتی استراتژیک برای ایالات متحده آمریکا به شمار می رود. این مسئله ای است که هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا نیز شناخت عمیقی درباره آن دارد.»

آقای بلر همچنین تصریح کرد که در راه مذاکرات صلح موانعی چون دسته بندی های داخلی فلسطینی و ادامه شهرک سازی اسرائیل در مناطقی که فلسطینی ها آن را جزو قلمرو خود می دانند ، وجود دارد. او همچنین از دو طرف خواست با عمل خود نشان دهند که از فرصت استفاده می کنند تا به مسیر رسیدن به صلح بازگردند و تا پایان سال جاری میلادی به توافقنامه صلح دست یابند.

جان کری سناتور دمکرات و رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با اعلام این که بیشتر کشورهای عربی با به رسمیت شناختن اسرائیل موافقت کرده اند گفت تمامی طرف ها باید از این فرصت استفاده کنند. آقای کری گفت:« حقیقت بارز این است که تحرک منطقه ای خاورمیانه تغییر جهت یافته است و امروزه بیشتر کشورهای عرب بیش از آن که نگران اسرائیل باشند نگران ایران هستند. »

پیشاپیش دیدار باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در روز دوشنبه، برخی تحلیلگران گفته اند رهبر اسرائیل بیشتر تمایل دارد بر ایران و تهدید اتمی جمهوری اسلامی ایران تمرکز کند، در حالی که باراک اوباما احتمالا بیشتر بر مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها تکیه خواهد کرد. آقای بلر گفت این دو مسئله در هم تنیده شده اند و باید به عنوان بخشی از یک تصویر بزرگ به آن نگاه کرد.

آقای بلر به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت:« به همین دلیل است که می گویم نمی توان این دو نکته را از هم جدا کرد. این که اگر ما بخواهیم درباره مسئله ایران پیشرفت کنیم و به راه حلی صلح آمیز برسیم، پیشرفت در مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها بخش عمده ای در این راه به شمار می رود. »

تونی بلر گفت او گمان می کند منطقی است که ایالات متحده برای ایجاد رابطه با ایران تلاش کند اما در عین حال هشدار داد کشورهای دیگر نیز باید هنگامی که ایالات متحده دست خود را به سوی آنها دراز می کند، پاسخ مناسب بدهند.

این ماه برای باراک اوباما در زمینه دیپلماسی خاورمیانه، ماه پرکاری است. او پس از دیدار با نخست وزیر اسرائیل، با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر ملاقات خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG