لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

گزارش سیاسی: محاکمه خبرنگاران آمریکایی زندانی در کره شمالی


کرت آشین، خبرنگار صدای آمریکا، سئول

کره شمالی اعلام کرده محاکمه دو خبرنگار آمریکایی زندانی سه هفته دیگر برگزار خواهد شد.

دو خبرنگار زن آمریکایی، در نزدیکی مرز چین و کره شمالی دستگیر شده و بیش از یک ماه است که بدون تماس با جهان خارج در بازداشت پیونگ یانگ بوده اند.

تحلیل گران این دو زندانی را گروگان هایی در یک بازی سیاسی بزرگتر از واقعیت پرونده قلمداد می کنند.

کره شمالی در یک گزارش یک جمله ای که روز پنج شنبه توسط خبرگزاری رسمی این کشور به جهان مخابره شد اعلام کرد یونا لی و لورا لینگ را روز ۴ ژوئن محاکمه خواهد کرد.

سربازان کره شمالی این دو خبرنگار آمریکایی را در ماه مارس، زمانی که در حال فیلمبرداری ازداخل منطقه مرزی کره شمالی و چین دستگیر کردند.

این دو خبرنگار، در استخدام « تلویزیون کارنت» مستقر در سان فرانسیسکو هستند که توسط ال گور، معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا تاسیس شد.

بنا بود این خبرنگاران در مورد دشواری هایی که آوارگان کره شمالی، بویژه زنان با آن مواجه اند، یک فیلم مستند تهیه کنند.

پیونگ یانگ می گوید تحقیقات داخلی بر «جرائم تایید شده ای» که این دو خبرنگار مرتکب شده اند، مهر تایید نهاده است. ورود غیرقانونی و نیز آنچه که کره شمالی «اقدامات خصمانه» علیه این کشور نامیده، از جمله جرائم آن ها عنوان شده است.

ارزیابی های متفاوتی پیرامون حکم احتمالی این دو خبرنگار، از جمله کار در اردوگاه اجباری و یا ده سال زندان مطرح شده اند.

کارشناس های مقیم سئول بازداشت دو خبرنگار آمریکایی را به نوعی موضع گیری کره شمالی برای استفاده از این زندانیان به منظور دستیابی به اهداف سیاسی مورد نظر خود در قبال ایالات متحده قلمداد می کنند.

یان داک مین، پژوهشگر موسسه امور خارجه و امنیت مالی می گوید:« تردیدی نیست که پیونگ یانگ درصدد بهره برداری از وضعیت کنونی ست. در واقع خبرنگاران آمریکایی، گروگان هستند و محاکمه آن ها اقدامی دیگر در مواجهه با واشنگتن است. کره شمالی ماه گذشته پرتاب یک موشک دوربرد خود را آزمایش کرد و هشدار داده ممکن است تولید دومین بمب اتمی کشور را آغاز نماید.»

کره شمالی، مذاکرات چندجانبه را متوقف کرده و نیز از شرکت در گفتگو با کره جنوبی سرباز زده است.

کره شمالی ماه گذشته از ورود بازرسان هسته ای به این کشور خودداری و اعلام کرد درصدد است تا سوخت هسته ای را برای مواد تولید سلاح اتمی غنی سازی کند.

یان دایی گیر، استاد مطالعات کره شمالی دانشگاه سئول معتقد است اتهاماتی که علیه این دو خبرنگار مطرح شده اند، نشانه کوچکی از برنامه ریزی پشت پرده پیونگ یانگ است.

وی برگزاری دادگاه را نمایشی می خواند و تاکید می کند در نهایت این پرونده مطلقا" سیاسی ست.

او می گوید احتمال دارد کره شمالی پس از اطمینان کامل از چگونگی پاسخ ایالات متحده، این دو خبرنگار را آزاد کند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند پیونگ یانگ خواهان مذاکره مستقیم با ایالات متحده است و ترجیح می دهد فرستاده بلند پایه ایالات متحده از کره شمالی دیدار کند.

ممکن است کره شمالی از این دو خبرنگار به عنوان ابزاری برای چانه زنی سیاسی و دستیابی به بیشترین امیتاز استفاده کند.

XS
SM
MD
LG