لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

محاکمه مظنونین تروریسم در گوانتانامو از سر گرفته می شود


انتظار می رود دولت اوباما محاکمات نظامی برای مظنونین تروریسم را که در بازداشتگاه گوانتانامو زندانی هستند تجدید کند، اما با حفاظت های قانونی جدید که در دولت بوش فراهم نبود.

مقامات ارشد می گوید سیستم جدید استفاده از گفته ها و اطلاعات شنیده شده از شخص دیگر را محئدود خواهد کرد، شواهدی را که از طریق فشار و رفتار سخت بدست می آید ممنوع می سازد، آزادی بیشتری برای انتخاب وکیل و مشاور قانونی به متهمان می دهد و حفاظت های بیشتری برای بازداشت شدگانی که حاضر نشوند شهادت بدهند فراهم می آورد.

انتظار می رود پرز یدنت اوباما که از سیستم دادگاه های نظامی در دوره بوش انتقاد می کرد، درخواست کند رسیدگی به پرونده های معلق، در حالی که سیستم قانونی تعدیل می شود، ۱۲۰ روز به تاخیر افتاد.

آقای اوباما محاکمات را زمانی کوتاه پس از ورود به کاخ سفید لغو کرد، اما آغاز دوباه آنها را مردود ندانست.

احتمال می رود تصمیم رییس جمهوری با انتقاد شدید طرفداران حقوق مدنی و پشتیبانان دمکرات او روبرو شود. آنها هم اینک از تصمیم روز چهارشنبه وی به جلوگیری از انتشار عکس های بیشتری از آزار زندانیان در عراق و افغانستان بدست سربازان آمریکایی آشفته هستند.

عفو بین الملل می گوید آقای اوباما با ابقای آنچه این گروه آنرا «همان کمیسیون های نظامی بسیار ناقص» می نامد، و او آنها را قبلا یک «شکست» توصیف کرده است، یک قول انتخاباتی عمده خود را نقض می کند.

در حال حاضر ۲۴۱ نفر در بازداشتگاه گوانتانامو زندانی هستند. پرزیدنت اوباما قول داده است آنرا تا ژانویه تعطیل کند.

XS
SM
MD
LG