لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۰۵

نخست وزیر اسراییل از پاپ خواست ایران را محکوم کند


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از پاپ بندیکت خواسته است ایران را بدلیل گفته های ضد اسراییلی محکوم کند.

نتانیاهو روز پنجشنبه در پی ملاقات با پاپ در شهر اسراییلی ناصره گفت پاپ اظهار داشت که او تمام گفته ها و احساسات ضد یهودی و نفرت را محکوم می کند.

رهبر اسراییل از گفته های مقامات ایران که خواهان «نابودی اسراییل» هستند شکایت کرد.

دیدار نتانیاهو با پاپ یک روز پس ان آن انجام گرفت که رهبر کلیسای کاتولیک بر تعهد خود به یک «سرزمین فلسطنی مستقل و حاکم» بار دیگر تاکید گذاشت – موضعی که او را با دولت نتانیاهو که هنوز نظریه یک حکومت فلسطینی را تایید نکرده ست، در تضاد قرار می دهد.

پیشتر، نتانیاهو به امان رفت و با ملک عبدالله پادشاه اردن ملاقات کرد. در یک بیانیه کاخ سلطنتی گفته می شود ملک عبدالله از نتانیاهو خواست تعهد خود را به یک راه حل دو کشوری اعلام کند و طرح صلح اعراب را بپذیرد.

روز پنجشنبه همچنین، ده ها هزار زائر مسیحی برای تماشای بزرگترین مراسم دعا و نیایش جمعی که پاب بندیکت در جریان سفری پنج روزه به «سرزمین مقدس» برگزار کرد، در شهر اسراییلی «ناصره»، که به روایت انجیل عیسی مسیح دوران طفولیت خود را در آنجا گذراند، جمع شدند.

هزاران زائر از پاپ به گرمی استقبال کردند. او مسیحیان و مسلمانان را تشویق کرد «قدرت مخرب نفرت و تعصب» را رد کنند و «راهی به سوی همزیستی مسالمت آمیز پیدا کنند.»

روز چهارشنبه پاپ برای نخستین بار از یک دیوار سیمانی که بخشی از حصار امنیتی اسراییل است دیدن کرد. او گفت چنین دیوارهایی «ابدی نیستند» و «می توانند برداشته شوند.»

پاپ در کرانه غربی با محمود عباس رییس تشکیلات خودگران فلسطینی ملاقات کرد و «همدردی عمیق» خود را با کسانی که در جریان حمله نظامی اسراییل به غزه صدمه دیدند ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG