لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

رهبران جهان از انتقال رهبر دمکراسی برمه به زندان ابراز نگرانی کردند


رهبران جهان از انتشار خبر انتقال آونگ سان سوچی رهبر جنبش طرفدار دمکراسی در برمه به زندانی در رانگون، ابراز نگرانی کرده اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و رهبران دیگر جهان روز پنجشنبه از دولت برمه خواستند سان سوچی را بی درنگ آزاد کند و به بازداشت خانگی او پایان دهد.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت دولت نظامی برمه آشکارا به دنبال بهانه ای می گردد تا بازداشت غیر قانونی آونگ سان سوچی را تمدید کند.

برنده ۶۳ ساله جایزه صلح نوبل، که در ۱۹ سال گذشته ۱۳ سال در بازداشت خانگی بوده است، روز پنجشنبه به زندان منتقل شد تا در ارتباط با اتهام نقض شرایط بازداشت خانگی اش محاکمه شود.

دولت آمریکا گفت سفارت آن در رانگون با مقامات برمه تماس گرفته و از آنها خواسته است اتهام را روشن سازند.

وکیل آونگ سان سوچی، روز پنجشنبه گفت محاکمه او روز دوشنبه آغاز خواهد شد و در صورت اثبات جرم ممکن است به بالغ بر ۵ سال زندان محکوم شود. به گفته وکیل، اتهام از حادثه ای ناشی می شود که در آن یک مرد آمریکایی با شنا از دریاچه ای گذشت و در داخل خانه آونگ سان سوچی پنهان شد.

وکیل مرد را یک «ابله» نامید و گفت او به ورود به یک ناحیه ممنوعه متهم خواهد شد. روشن نیست که چرا مرد آمریکایی وارد خانه سان سوچی شد، یا طی دو روزی که در آنجا بود چه می کرد.

عفو بین الملل از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است برای آزادی وی از زندان رانگون مداخله کند.


XS
SM
MD
LG