لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

مذاکره برای استقرار ناظران صلح در گرجستان متوقف شد


سازمان ارشد امنیتی در اروپا مذاکره درباره ادامه کار ناظران صلح در گرجستان را متوقف کرده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که روسیه از طرح اروپا برای اعزام ناظران جلوگیری کرد.

سفیر یونان در سازمان امنیت و همکاری در اروپا ، که کشور او ریاست فعلی آنرا بر عهده دارد، لغو مذاکرات را روز پنجشنبه اعلام کرد.

جدیدترین طرح سازمان امنیت و همکاری به ناظران اجازه می داد آزادانه بین شهرها در گرجستان و در سرزمین انشعابی اوستیای جنوبی، سفر کنند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز چهارشنبه از طرح حمایت کرد. با این حال، روسیه از اجرای آن جلوگیری کرد و گفت گروه ناظر نخست باید از اوستیای جنوبی اجازه بگیرد.

روسیه و گرجستان سال پیش بر سر این سرزمین در جنگی کوتاه درگیر شدند. از آن هنگام، روس ها اوستیای حنوبی و آبخازی، یک منطقه انشعابی دیگر را بعنوان کشورهای مشتقل به رسمیت شناخته اند.

در این میان، فعالان اوپوزیسیون در تفلیس پایتخت گرجستان، اعتراضات خود را در مقابل ایستگاه تلویویزیون دولتی از سر گرفته اند. آنها درخواست دارند که گزارش های بیشتری از تظاهرات یک ماهه ضد دولتی پخش شود.

در تحولی دیگر، ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه و رهبر ابخازی روز پنجشسنبه در ناحیه ییلاقی سوچی در ساحل دربای سیاه ملاقات کردند . رهبر ابخازی گفت او انتظار دارد که دو طرف ظرف دو هفته توافقنامه ای برای تاسیس یک پایگاه نظامی روسیه در ابخازی امضا کنند.

XS
SM
MD
LG