لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

آمريکا و متحدان اروپائی مقطع زمانی اکتبر را برای نتيجه گيری تماس با ايران تعين کردند


* اسرائيل و متحدين عرب آمريکا نگران وقت کشی تهران برای پيشبرد برنامه اتمی هستند

وال استريت جرنال زير عنوان "آمريکا و متحدين، اکتبر را مقطع پيشرفت در مورد ايران تعيين کردند" می نويسد مقامات ارشد مطلع از خط مشی ها ميگويند دولت اوباما و متحدين اروپائی اش اوايل اکتبر را مقطعی برای تشخيص پيشرفت در مورد رويکر به ايران، و يا رويکرد به تحريم های تنبيهی، قرار می دهند.

وال استريت جرنال می نويسد آنها همچنين برای تشخيص رفتار و کردار ايران در تدارک وضع شاخص هائی مشخص اند، که شاخص های راجع به آمادگی تهران برای مجاز شناختن بازرسان سازمان ملل متحد به بازرسی های سرزده فعلا غير مجاز از تاسيسات اتمی ايران، و متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم درازای اجتناب از تحريم های تنبيهی اقتصادی جديد، موسوم به تعليق در ازای تعليق، به عنوان پيش درآمد مذاکرات رسمی، از جمله آنهاست.

وال استريت جرنال می نويسد به گفته مقامات، اين اقدامات تا حدودی ناشی از نگرانی های اسرائيل و متحدان عرب واشنگتن از آن است که تهران مذاکرات را به گونه ای نامحدود به اصطلاح کش بدهد، و ضمن آن برنامه اتمی خود را پيش ببرد.

وال استريت جرنال با اين يادآوری که باراک اوباما رئيس جمهوری و هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا تاکيد کرده اند دوره رويکرد آمريکا به تهران نامحدود نخواهد بود می نويسد اين مقطع زمانی مصادف با اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر است، که قدرت های جهانی مذاکره کننده با ايران در باره مسئله اتمی قرار است در حاشيه آن با يکديگر ملاقات کنند.

* آمريکا نگران است اسرائيل صبر و شکيبائی خود را از دست بدهد و عليه تهران وارد عمل شود

هاآرتض زير عنوان "هشدار اوباما به نتانياهو: من را با حمله به ايران غافلگير مکن" می نويسد باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا پيامی برای بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل فرستاده است که از اسرائيل ميخواهد آمريکا را با عملياتی نظامی عليه ايران غافلگير نکند.

هاآرتض می نويسد اين پيام، به گفته وزيران و ديگر مقامات ارشد، توسط يک مقام ارشد آمريکائی که در اسرائيل با نتانياهو ملاقات کرد، به او داده شد.

هاآرتض می نويسد پيامی که نماينده آمريکا برای نخست وزير اسرائيل برد منعکس کننده اين نگرانی آمريکاست که اسرائيل ممکن است صبر و بردباری خود را ازدست بدهد و عليه ايران وارد عمل شود.

هاآرتض می نويسد اوباما برای دادن پيام اش منتظر ملاقات با نتانياهو نماند که قرار است روز دوشنبه آينده انجام گيرد بلکه اين پيام را پيشاپيش بوسيله نماينده اش فرستاد.

هاآرتض می نويسد نتانياهو، و اهود برک وزير دفاع اسرائيل با طرح آمريکا برای تماس با تهران مخالف نيستند، اما معتقدند اين تماس بايد در چارچوب يک محدوده زمانی مشخص انجام گيرد، و برای تهران روشن شود که اگر برنامه اتمی خود را متوقف نکند تحريم هائی شديد تر وضع ميشود، و راه هائی ديگر نيز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

* اسرائيل با هواپيماهای ميگ قرضی چگونگی روياروئی با فانتوم های خود را بررسی ميکند

جروسلام پست زير عنوان "نيروی هوائی اسرائيل نبرد ميگ ۲۹ و اف ۱۶ را تمرين ميکند" می نويسد کانال دو تلويزيون چهارشنبه شب فاش ساخت که خلبانان آزمايش گر نيروی هوائی اسرائيل ضمن پرواز با جت های ميگ ۲۹ چگونگی نبرد آنها با جنگنده های اف ۱۶ خود اسرائيل را بررسی ميکنند.

جروسلام با اين يادآوری که جت های ميگ ۲۹ در دهه هفتاد توسط شوروی وقت ساخته شد، ويکی از بهترين جت های جنگنده مورد استفاده در کشورهای شرقی و عرب ، ازجمله سوريه، و نيز ايران است، می نويسد توليد ميگ ها برای مقابله با جت های جنگی ساخت آمريکا از جمله جت های اف ۱۶ و يا اف ۱۸ انجام گرفت.

به گزارش جروسلام پست جت های ميگ ۲۹ از يک کشور خارجی معرفی نشده قرض گرفته شده است .

جروسلام پست اظهارات يک مقام معرفی نشده نيروی هوائی اسرائيل را نقل ميکند که ميگويد ما آنها را امتحان کرديم و خلبانان نيروی هوائی اسرائيل را عليه آنها تعليم داديم.

جروسلام پست می نويسد آزمايش ديگری که اخيرا توسط نيروی هوائی اسرائيل انجام گرفته است بارگيری تسليحاتی جت های اف ۱۶ با تمامی ظرفيت باربری است.

جروسلام پست می نويسد خلبانانی که با آنها مصاحبه شد از کشورهائی که ممکن است هدف چنين هواپيماهائی باشند نام نبردند اما کاملا روشن است هدف اصلی دريک ماموريتی اين چنين بلندپروازانه می تواند تاسيسات اتمی ايران باشد.

XS
SM
MD
LG